2021’in en başarılı akıllı telefon üreticisi aşikâr oldu

0
51
gösterim

Akıllı telefon kesimindeki hareketlilik tüm süratiyle sürüyor. Şirketler, kelam konusu rekabette bir adım öne geçebilmek için gün geçtikçe yeni modellerini kullanıcıların beğenisine sunarken, piyasaların nabzını yoklayan çeşitli tahlil firmaları da makul aralıklarla yayınladıkları raporlarla akıllı telefon üreticilerinin satış sayılarını gözler önüne seriyor.

Bu doğrultuda Canalys tarafından 2021 yılının dördüncü çeyreğinin satış bilgileri resmen açıklandı. Böylece akıllı telefon dalının en büyük şirketi de aşikâr oldu.

Apple, 2021’in dördüncü çeyreğine damga vurdu

Global çip krizi ve pandemi üzere etkenlere karşın Apple, 2021’in dördüncü çeyreğine yaptığı satışlarla adeta damga vurdu. Kesimde yapılan akıllı telefon satışlarının beşte birinden fazlasında iPhone modellerinin imzası vardı.

Şirket, bu periyotta yüzde 22’lik pazar hissesine ulaşarak yüzde 20’lik orana sahip Samsung’u geride bırakarak dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi unvanının sahibi oldu. Canalys araştırmacılarına nazaran, şirketin bu başarısında eylül ayında vitrine çıkan iPhone 13 serisinin büyük payı bulunuyor.

Apple, aynı başarısını Çin pazarında da gösterdi. Şirket, altı hafta üst üste ülkedeki en büyük akıllı telefon üreticisi ünvanının sahibi oldu. Bu süreçte ara sıra en yakın takipçisi konumundaki Vivo tarafından zirveden indirilse de, geçtiğimiz yılın kasım ayından itibaren genellikle ülkede en çok satan marka olmayı başardı.

Canalys’ın açıkladığı verilerde dikkat çeken bir diğer detay ise Apple’ın zirvede yer almasına rağmen pazar payındaki düşüş diyebiliriz. Zira şirketin geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki pazar payı yüzde 23 idi.

Bunun dışında 2021’in dördüncü çeyreğinde zirvedeki Apple ve ikinci sıradaki Samsung’u yüzde 12 ile Xiaomi, yüzde 9 ile OPPO ve yüzde 8 ile vivo gibi Çin merkezli şirketler izledi. Son olarak ABD yaptırımlarının gölgesinde faaliyetlerini sürdüren Huawei’nin de dünyanın en büyük beş akıllı telefon üreticisi listesindeki yerini uzun zaman önce kaybettiğini belirtelim.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple, açıklanan verilere göre dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ünvanını hak ediyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin