240 milyon dolarlık füze siparişi onaylandı

0
296
gösterim

TM Dijital Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, AIM-120C-7 gelişmiş orta menzilli havadan havaya füzeler (AMRAAM) ve ilgili ekipmanın Avustralya’ya 240.5 milyon dolar  tahmini maliyetle satışını onayladı.

Avustralya Hükümeti 108 adete kadar AIM-120C-7 AMRAAM füzesi satın alma talebinde bulunmuştu. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı 12 Mart 2019’da verdiğini bildirdi.

Avustralya Hava Kuvvetleri şu anda Boeing F / A-18, Boeing F-18-E / F ve Lockheed Martin F-35 Lightning II avcı uçaklarını kullanmakta ve AMRAAM füzelerinin bu uçakların her biri ile uyumludur.

DSCA, “Avustralya bu ekipmanları silahlı kuvvetlerine entegre etmekte hiçbir zorluk çekmeyecek. Bu ekipmanın önerilen satışı bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecek.” açıklamasında bulundu.

AIM-120 AMRAAM HAVADAN HAYA FÜZE

AIM-120, savaş uçaklarından fırlatılan yeni nesil bir orta menzilli havadan havaya füzedir. 1980’lerin sonunda ABD’de geliştirilmiş olan bu radar güdümlü füze ABD envanterindeki en öldürücü havadan-havaya füzedir. BVR görüş ötesi kapasiteli olup her hava ortamında kullanılmak üzere dizayn edilmiştir.

AMRAAM süpersonik, havadan havaya , kendi önlemesini yapan aktif radar izlemesi ile hedef izler. Aktif (kendi başına) yarı aktif (uçak radarından bilgi alarak) olarak kullanılabilir. 340 poundluk katı yakıt kapasitesiyle 4 mach hızında yaklaşık 72 km üzerinde bir menzile sahiptir. 

Uzun menzilli takiplerde AMRAAM kendi güdüm mekanizmasıyla hedefe kilitlenirken data link vasıtasıyla uçak radarından gelen bilgilerle hedef malümatını yeniler. Hedef kendi monopulse radar menziline geldiğinde terminal moduna geçer. Elektronik karıştırma uygulandığında “Home-on-jam ” karıştırmanın merkezine yönlenme kabiliyeti vardır. AIM-7 SPARROW füzesinin daha gelişmişi olarak düşünülebilir

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin