3D V-Cache ile AMD EPYC Milan-X yüzde 12 performans artışı kazanıyor

0
49
gösterim

AMD’nin işlemci dünyasına sunduğu en son yeniliği 3D V-Cache yığın ön bellek teknolojisi birinci izlenimlerde yüzleri güldürüyor. EPYC Milan-X işlemciler benchmark testlerinde orjinal versiyonlara oranla kıymetli performans artışı getiriyor. 

EPYC Milan-X performansı yüz güldürdü

Ek bir silikon katman ile 3 kata kadar Düzey 3 ön belleği arttıran 3D V-Cache teknolojisi, AMD EPYC Milan-X işlemcilerde soket başına 768MB Düzey 3 ön bellek, toplamda 804MB ön bellek bedeli elde edilebiliyor. 

EPYC Milan-X üzerinde çalışan sanal örnekler birtakım benchmark testlerine tabi tutuldu ve ümit verici sonuçlar elde edildi. Gem5 derleme skorlarında EPYC 7763 işlemcisine nazaran EPYC 7V73X işlemcisi yüzde 12.5 performans artışı gösterdi. 7-Zip testlerinde ise yüzde 5-7 ortasında artış oldu. 

OpenSSL skorlarında ise ön bellek fazla zorlanmadığı için EPYC 7763 işlemcisi yüzde 2 daha âlâ performans sergiledi. Testlerde ön belleğe yük bindiren uygulamalar fazla test edilemediği için AMD’nin büyük yarar olarak söz ettiği kazanımlar tam olarak görülemedi. 

3D V-Cache teknolojisi ön bellek tarafında değerli yenilikler getirse de saat suratlarından bir ölçü fedakârlık gerektiriyor. Orjinal EPYC Milan işlemcilere nazaran EPYC Milan-X işlemcilerin yüzde 5 civarında saat frekansını düşürdüğü lisana getiriliyor. 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin