3nm işlemcilerin kullanılacağı ilk marka belli oldu

0
46
gösterim

Tayvanlı işlemci üreticisi TSMC, Samsung ile rekabet ediyor. Şirket, 2023 yılı için planladığı 3 nm üretim sürecinden çıkan işlemcileri kullanacak ilk müşterinin ise Apple olacağını açıkladı. Bu bilgiler ışığında, Apple A17 Bionic işlemcisinin 3nm mimariye sahip olması bekleniyor. Bu işlemci ile gelecek telefonun ise iPhone 15 olacağı tahmin ediliyor. 

3 nm işlemcili akıllı telefonlar için 2023 yılını hedefleyen firma, 2021 yılında risk deneme üretimine, 2022‘nin ikinci yarısında sise seri üretime girmeyi planlıyor. Ayrıca 3 nm mimarili işlemcilerin de 7 nm işlemcilerde olduğu gibi iki nesil ile gelmesi bekleniyor.

TSMC’nin işaret ettiği 3 nm işlemcili akıllı telefonlar tarafından kullanıcılara sağlanacak avantajlara bakalım. Nanometre ile ifade edilen mimari, işlemcideki transistörlerin arasındaki mesafeleri ifade eder. Bu mesafe ne kadar azalırsa işlemciye o kadar fazla transistör yerleştirilebilir ve transistörlere giden enerjinin kat ettiği mesafe azalır. Bu durum da cihazlardaki ısınma ve güç tüketimi gibi konuları olumlu yönde etkiler. 

KAYNAK : shiftdelete, Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin