40 fare ve iki robot Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı

0
252
gösterim

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) astronotlara ulaştırılacak malzemeleri taşıyan insansız uzay aracı Cygnus, Türkiye Çarşamba günü saati ile 23:46’da Virginia’da bulunan Wallops Uçuş Tesisi’nden Northrop Grumman’a ait Antares roketi ile gönderilmişti.

ISS’de görevli astronot Anne McClain,  3 bin 450 kilogram yük taşıyan Cygnus kapsülünün robot kolla yakaladığını bildirildi.

Cygnus uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) gelecekteki misyonları destekleyebilecek için yenilikçi deneyler yapılması amacıyla malzemeler götürdü.

Bunlar arasında, uzay istasyonu bakımı ile astronotlara yardım pratiği yapacak iki farklı minik robot, giyilebilir teknoloji kullanarak astronotların kan dolaşımını değerlendirecek bir çalışma ve uzay istasyonundaki havadan karbondioksiti uzaklaştırmak için yeni bir yöntem denemek için bir test malzemesi olacak.

Ayrıca kargo aracı, ISS’de bazı deneylerde kullanılmak üzere 40 adet fareyi de taşıdı.

Bu kargo görevi, Northrop Grumman’ın Ticari Tedarik Hizmetleri CRS-1’in NASA ile olan CRS-1 sözleşmesindeki 11. (ve son) görevi oldu.

Sınırsız Bilim

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin