600 milyon dolarlık İHA siparişi verildi

0
235
gösterim

TM Dijital Haber Merkezi

ABD, NATO üyesi Belçika’ya General Atomics’in ürettiği MQ-9B Sky Guardian insansız hava araçlarını 600 milyon dolarlık bir anlaşma kapsamında satın alma izni verdi.

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) yaptığı açıklamada, anlaşma kapsamında dört adet MQ-9B insansız hava aracı, iki adet yer istasyonu, beş adet AN / DAS-4 multispektral hedefleme sistemi, 15 adet dâhili GPS / atalet navigasyon sistemi, beş adet AN / APY-8 Lynx sentetik diyafram radarı ve beş adet algılama / kaçınma sistemleri yer alacak.

Sözleşme ayrıca beş yıllık bir faaliyet süresinin desteklenmesi için gerekli yedek parçaları, test ve eğitim ekipmanlarını da içermekte.

DSCA’ya göre, Belçika Sky Guardian İHA’larını iç güvenlik ve NATO müttefikleriyle birlikte çalışabilirliği artırmak için kullanacak.

DSCA konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Önerilen satış, Belçika Hava Bileşeninin, hedef konumlandırma, hedef belirleme, Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) destekli cephane, savaş hasarı değerlendirmesi, sinyal zekâsı, iletişim ve veri röleleri için hassas koordinatlar da dâhil olmak üzere geniş bir alan ISR’sini gerçekleştirmesini sağlayacaktır.” denildi.

MQ-9 Reaper, geniş sensörleri, çok modlu iletişim paketi ve hassas silahlarıyla, yüksek değerli, değişken ve zamana duyarlı hedeflere karşı grev, koordinasyon ve keşif gerçekleştirebilir.

MQ-9 Reaper’ın bir üst versiyonu olan Sky Guardian, farklı kompozit malzemeler ve teknolojiyi algılama ve önleme ile NATO STANAG 4671 uçuşa elverişlilik gerekliliklerini karşılar. 24 metre kanat açıklığı, 15 bin metre irtifa ve 40 uçuş içiniçin yeterli yakıtı içerir. Yüksek Çözünürlüklü EO / IR Tam Hareketli Video sensörü, Buzlanma Önleme Sistemi, TCAS ve Otomatik Kalkış ve İniş sistemine de sahip.

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin