8.1 milyon Çinli’nin koronavirüs yüzünden öldüğü doğru mu?

0
118
gösterim

China Mobile 23 yılda ilk kez 8,1 milyon kullanıcısını kaybetti. Kaybolan kullanıcıların koronavirüs yüzünden öldüğüne dair ortaya atılan iddialar şüphe uyandırıyor.

8.1 milyon Çinli’nin koronavirüs yüzünden öldüğü doğru mu?

Çin’de ortaya çıkarak tüm kıtalara hızla yayılan ve hergün binlerce vaka yüzlerce ölüme sebep olan koronavirüsü, artık duymayan bilmeyen yok. O yüzden konuyu öyle uzun uzadıya anlatmayacağım. Ancak ortada öyle bir iddia dolaşıyor ki, okuduğumuzda hepimiz gerçek olmamasını ümid edeceğiz.

Çin’in telekomünikasyon endüstrisi son yıllarda oldukça hızlı geliştiğini biliyoruz. China Mobile kullanıcıları ile ilgili son zamanlara dair bazı araştırmalar yaptığını duyurdu. Bu araştırmalar doğrultusunda son iki aya dair işletim verilerini açıklayan China Mobile, yaklaşık 8.116 milyon kullanıcısından sinyal alamadığına dair verilere ulaştığını bildirdi. Çin Mobile şu an 942 milyon kullanıcıya sahip ve her ne kadar Çin Mobile’ın 942 milyon kullanıcısının % 1’inden daha azı düşüş gösterse de, rakamlardaki keskin düşüş hala olağan dışı görünüyor.

Elbette 8,1 milyon mobil kullanıcının kısa sürede ortadan kaybolmasının nedeni için hemen koronavirüsten ölmüş olabileceklerini söylemek doğru olmaz. Sonuçta bu söylentiler resmi bir duyuru değil, sadece ortaya atılan iddialardan ibaret. Bu durumun çeşitli sebepleri olabilir. Örneğin; “numara taşıma” ile ilgili olabilir. Bu ve bunun gibi birçok sebebi olabilir.

Ancak 1997 yılında kurulmuş olan China Mobile, kurulduğu günden bu yana, yani 23 yıl boyunca böyle keskin bir kullanıcı kaybı yaşamadı. China Mobile’ın Ocak ayından önce 951 milyon kullanıcısı vardı, Ocak ayına göre 7.254 milyonluk önemli bir düşüş ve iki ayda 8.116 milyonluk bir kümülatif net düşüş ile çok ciddi bir kullanıcı karmaşası durumuna yol açtı. Bu da sinyal kayıplarının, koronavirüs kaynaklı ölümlerden meydana geldiği şüphesini kuvvetlendirmiş durumda.

KAYNAK : Teknolojioku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin