AMD Ryzen işlemcileri Tesla’nın menzilini etkiledi!

0
46
gösterim

Tesla, dünyanın en büyük elektrikli araba üreticileri ortasında bulunuyor. Son vakitlerde öbür şirketlerin de elektrikli arabalara yönelmesiyle birlikte şirket, kullanıcılarına daha düzgün bir tecrübe sunmak için arabalarında geliştirmelerde bulunuyor.

Şirket, geçtiğimiz günlerde sevilen elektrikli arabalarından Tesla Model 3’ü ve Model Y’i makyajlamıştı. Makyajla birlikte arabalara AMD Ryzen‘ın işlemcileri eklenerek multimedya sisteminin performansı artırılmıştı. Lakin bu durum menzil konusunda kullanıcıları üzdü.

AMD Ryzen işlemcileri, Tesla’ların menzillerini düşürdü!

Geçtiğimiz günlerde Model 3 ve Model Y için gerçekleşen makyaj operasyonunda multimedya sistemi için kullanılan Intel Atom işlemcisi AMD Ryzen işlemcisiyle değiştirilmişti. Bu süreç sonucunda multimedya ekranın performansında gelişme görülmüştü. Lakin, performans artırmak için daha fazla güç kullanılması gerekiyor. Bu durum da arabaların menzilini berbat tarafta etkiliyor.

Güç kullanımının artması sonucu menzilde az bir azalma bekleniyordu. Yapılan testler ve onu doğrulayan müşteri yorumlarına nazaran güç kullanımının artması araçların menzilleri kayda paha oranda düşürüyor. Teslascope, yaptığı paylaşımda Avustralya’da yaşayan bir Model 3 kullanıcısının yorumlarını aktardı.

“Yeni araç bilgisayarımızla dokunmatik ekran tecrübesini optimize etmek için Model 3 araçlarını güncelledik. Bu donanım değişikliği daha fazla güç gerektiriyor ve bu da menzilde küçük bir düşüşe neden oluyor. Model 3 menziliniz şu anda 602 kilometre. Bu bedel, WLTP kıymetinin 22 km altında.”

Ayrıyeten Teslascope, bir öbür paylaşımında MCU3 (AMD Ryzen işlemcisine sahip otomobiller) sayısının her geçen gün arttığını söyledi. Bunların yanı sıra arabaların WLTP kıymetlerinde de değiştirmeler meydana geldi. Bu değişikliğe nazaran Model 3’de menzil azaldı, Model Y’de ise menzil artışı meydana geldi. WLTP bedellerinde meydana gelen değişiklikleri aşağıdaki tablolardan bulabilirsiniz.

Tesla Model 3

Model 3 RWD
18″ jantlar: 510 km (-)
19″ jantlar: 491 km (-)
Model 3 LR AWD
18 inç jantlar: 626 km – 11 km düşüş
19 inç jantlar: 602 km – 12 km düşüş
Model 3 Performance
20″ jantlar: 547 km – 20 km düşüş

Tesla Model Y

Model Y LR AWD
19″ jantlar: 565 km – 28 km artış
20″ jantlar: 533 km – 26 km artış
Model Y Performance
21 inç jantlar: 514 km – 34 km artış

Pekala, sizin niyetleriniz neler? Sizce elektrikli arabaların menzilleri kâfi mi? Yeni işlemci yükseltmesi gerekli miydi? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin