Android 12, 2G ilişkilerini sonlandırıyor

0
42
gösterim

Google yeni işletim sistemi ile 2G ağ temaslarının fişini çekti. Android 12 bünyesine bir sonlandırma anahtarı ekleyen Google, 2G ağ ilişkilerini büsbütün kapatmaya imkan sağlıyor.

2G ağ ilişkiler neden kapatılıyor?

2020 yılından bu yana 2G ağ kontaklarının büsbütün kapatılmasını dileyen Electronic Frontier Foundation, Android 12 işletim sisteminde bulunan özellik nedeniyle Google’ı övüyor. Google ve EFF’in 2G temaslarından neden rahatsız oldukları ise insanların merak konusu oluyor.

Epeyce eski bir irtibat seçeneği olan 2G irtibatlar artık çeşitli meselelere yol açıyor. Açıklamalara nazaran saklılık sıkıntıları oluşturan 2G irtibatlar inançlı görülmüyor. ABD’de 3G ağlar bile yavaş yavaş tarihe karışırken, 2G kontakların hala var olması güvenlik tehditi oluşturuyor.

EFF 2G ile ilgili problemleri şu halde açıklıyor:

“2G ile ilgili iki ana sorun var. Birinci olarak, kule ile aygıt ortasında saldırgan tarafından aramaları yahut metin bildirilerini kesmek için gerçek vakitli olarak kırılabilen zayıf şifreleme kullanır… 2G ile ilgili ikinci sorun, kulenin telefona kimlik doğrulamasının yapılmamasıdır. Bu da herkesin meselesiz bir biçimde gerçek bir 2G kulesinin kimliğine bürünebileceği ve 2G protokolünü kullanan bir telefonun asla daha akıllı olmayacağı manasına gelir.”

Yani Google ve EFF, 2G ağ irtibatlarının inançlı olmadığını ve zımnilik sıkıntıları oluşturduğunu açıklıyor. Android 12 ise bir sonlandırma anahtarı ile 2G ağ irtibatlarını büsbütün kapatmanıza imkan sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin