Apple, iOS 14’te kalmak isteyenlere savaş açıyor!

0
50
gösterim

Apple, yıllardır kullanıcılarının en son iOS sürümünü kullanmasını istiyor. Bu siyasetin haklı ve haksız nedenleri tartışılır. Şayet aygıtınız iOS 15’i destekliyorsa ve siz güncellememeyi tercih edenlerdenseniz, Apple işinizi biraz zorlaştıracak. iOS 12 için bile nadiren küçük güvenlik güncelleştirmeleri geliyor olsa da Apple, eski sürümde kalmanın sonsuza kadar sürmeyeceğinden bahsetti.

Apple, iOS 14’te kalma seçeneğinin süreksiz olduğunu söyledi

Şayet iOS 14 yüklü bir aygıt kullanıyorsanız orta ara aygıtınıza güncellemelerin geldiğini görüyor olabilirsiniz. Bu gelen güncellemeler aygıtınıza yeni özellik eklemek yerine onu daha inançlı hale getiriyor. Böylelikle iOS 14’te kalıp iOS 15’in yanlışlardan arınmasını beklemek için büyük bir avantajımız oluyordu. iOS 14’te kalmanın mümkün olduğu geçen yıl WWDC’de dahi söylense de Apple, yeni açıklamasında bunun süreksiz olduğundan bahsetti.


iOS 14

Ars Technica’ya verilen demeçte Apple yetkilisi, iOS 14’te kalma seçeneğinin süreksiz olduğunu lisana getirip gelecekte kullanıcıların güncelleme yapmasının gerekeceğini söyledi. Yani hala iOS 14’te kalmaya devam edebilirsiniz, lakin bir gün buna devam etmeniz mümkün olamayacak. Şayet aygıtınız iOS 15’i desteklemiyorsa bu durumun sizi etkileyen bir yanı yok, mevcut sürümde kalacaksınız.

Eski iOS sürümlerini kullananların olması, Apple’ı daima eski aygıtlara güvenlik yaması yayınlatmak durumunda bırakıyor. Bu hem yeni sürümlerin geliştirilmesi için bir pürüz, hem de kullanıcı tecrübesini vakitle olumsuz etkileyebilen bir seçim. Bu noktada Apple kullanıcılarının birden fazla, yeni sürümlerin aygıtlarını yavaşlattığını sav ediyor.


iOS 14

iPhone 6’dan beri eski aygıtların işlemcilerinin saat suratı düşürülmese bile gitgide ağırlaşan iOS işletim sistemi, eski aygıtları zorluyor. Bu yüzden aygıtının yavaşladığını söyleyen Apple kullanıcıları büyük oranda haklı. Aslında iOS 14’te kalmak isteyenlerin birçoklarının iPhone 8 üzere eskiyen aygıtları kullananlar olduğunu söylemek de mümkün.

Şirketin ilerleyen vakitlerde diğer nasıl yaptırımları Apple kullanıcılarına dayatacağını merak ediyoruz. Bu mevzuda bir gelişme olursa sizlerle paylaşacağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin