Apple M1 işlemcisiyle Ethereum kazmaya başladılar

0
19
gösterim

Apple M1 yonga seti ile gelen ilk ARM tabanlı Mac modellerini geçtiğimiz yıl tanıtmıştı. Bu yonga seti üst düzey performans ve verimlilik sunmasının yanında uygulamaları hızlı bir şekilde açması ile dikkat çekmişti.

Dünya GAFAM’dan büyüktür

Apple son 6 yılda yaklaşık 100 şirket satın aldı

3. nesil AirPods’un fotoğrafları sızdırıldı

Apple’ın donanımları bildiğiniz gibi her zaman kapalı bir yapıdadır. Bu yapıdan dolayı geliştiriciler de Apple’ın açıklarını kullanarak işletim sistemi veya donanımın kilidini açmak istiyor. Bu girişime bugün bir örnek daha eklendi. Yazılım geliştiricisi Yifan Gu, M1 MacBook Air’de Ethereum madenciliği yapmanın yolunu buldu.

Kripto madencilik küresel çip krizini körükledi

Raporlara göre, geçen yılın ikinci yarısından bu yana, küresel yarı iletken endüstrisi benzeri görülmemiş bir kıtlık yaşadı. Bu durum yonga üreticilerinin yanı sıra Sony ve Microsoft gibi konsol üreticilerini etkiliyor. GPU yongalarının en sert darbeyi aldığını belirtmek gerekir.

NVIDIA, geçen yıl RTX 30 ailesini tanıttı. Ancak bugün bile yeterli miktarda stok sunamıyor. Japonya’daki Morgan Stanley’de bir analist olan Harlan Sur’a göre, yonga talebi mevcut üretim kapasitesini yüzde 10 ila yüzde 30 oranında aşıyor. Bu durumun toplanması için en az bir yıla ihtiyaç var.

Apple M1 destekli MacBook Air ile kripto para madenciliği yapmak yalnızca yeni başlayanlara hitap ediyor. Çünkü Apple M1 çipi oldukça ortalama bir performans sergiliyor. Apple M1 yalnızca 2MH/s sağlıyor ve güç tüketimi yaklaşık 17-20 watt seviyesinde.

 

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin