Apple tedarikçisi Uygur Türklerini zorla çalıştırmakla suçlandı

0
44
gösterim

Apple’ın uzun süredir cam ve ekran kaplama ürünlerini üreten Lens Technology şirketinin fabrikalarında Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı iddia ediliyor. İnsan hakları grubu Tech Transparency Project tarafından ortaya çıkarılan bazı belgelerde Lens Technology firmasının Uygur Türklerini fabrikalarında çalıştırmaya zorladığı söyleniyor. Lens Technology şirketini ayrıca Amazon ve Tesla gibi firmaların da tedarikçisi olduğu biliniyor. 

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurların bu bölgedeki fabrikalarda çalışmaya zorlandığı ya da Çin’in diğer şehirlerinde bulunan fabrikalara transfer edildiği iddia ediliyor. Apple ise bir açıklama yaparak bu iddiaları yalanladı. 

Apple sözcüsü iddiaları yalanladı 

Apple sözcüsü Josh Rosenstock, Washington Post’a yaptığı açıklamada, Lens Technology’nin Sincan bölgesinden hiçbir Uygur’u fabrikalarına transfer etmediğini söyledi. Apple, bu sene başında diğer tedarikçilerinin de Sincan bölgesinden Uygur işçi transfer etmediğini garanti ettiklerini söyledi.

Apple’ın zorla işçi çalıştırma konusuna toleransı olmadığını söyleyen Rosenstock, yapılan sözleşmelerde bu konunun garanti altına alındığını ve tüm tedarik zincirini kapsadığını söyledi. Rosenstock, bu kuralların ihlal edilmesinin sonuçları olduğunu ve yapılan anlaşmanın iptalinin de bu sonuçlardan bir tanesi olduğunu ifade etti.

 

KAYNAK : webtekno, Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin