Apple’dan iPad için OLED ekran müjdesi

0
49
gösterim

Apple, geçtiğimiz yıl maliyet nedeniyle OLED ekranlı iPad Air üretimini iptal etmişti. İddiaya göre, Apple ile Samsung anlaşma sağlayabilirse 2024 yılında piyasaya sürülecek iPad modellerinde Samsung OLED panel kullanılacak.

Pandemi süreciyle başlayan çip ve tedarik krizleri, akıllı telefon üreticilerinin projelerini rafa kaldırmasına sebep oldu. Geçtiğimiz yıl sızıntılar ile gündeme gelen OLED iPad Air da krizden nasibini aldı.

Samsung, Apple iPad Air için OLED ekran üretecek iddiası

Şirketin OLED ekranlı iPad Air konusunda parlaklık ve dayanıklılık endişesi taşıdığı belirtiliyor. The Elec’e göre, Apple projeye yeniden başlamak istiyor.

Samsung, proje başlangıcında tek katmanlı panel üretmek için kolları sıvadı. Apple’ın dayanıklılık ve parlaklık nedeniyle iki katmanlı panel isteği projenin rafa kaldırılmasına sebep oldu.

Proje maliyetinin düşürülebilmesi için Samsung’un yeni ekipman satın alması gerekiyor. Bu yüzden Apple’ın Samsung Display’e vereceği sipariş sayısının ortalamanın üstünde olması bekleniyor.

Konu hakkında açıklama yapan The Elec, “Güney Koreli ekran paneli üreticisi, bilindiği üzere Japon Ulvac ile işbirliği içinde. Ulvac, geçen yıl Gen 8.5 IT OLED panelinde kullanmak için yeni bir makine geliştirmeye başladı. Organik malzemeleri tam olarak alt tabakaya yerleştirmek için kullanılan ince metal maskeler (FMM) ile birlikte ekipman, Gen 8.5 IT OLED paneller için gereken önemli bir teknoloji.” ifadelerine yer verdi.

Samsung’un Apple ile anlaşma sağlaması halinde 2022’nin üçüncü çeyreğinde gerekli tüm ekipmanları sipariş etmesi bekleniyor. 2023 yılında teslim edileceği tahmin edilen ekipmanlar ile üretime başlandığında 2024’te piyasaya sürülecek iPad modelleri OLED ekran ile kullanıcılara sunulacak.

Bir diğer rapor ise Apple’ın panel konusunda LG ile de görüştüğünü öne sürdü. Ekim ayında LG’nin iPad için iki katmanlı panel çalışmalarına başladığı iddia edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin