Apple’ın Türkiye’deki satışları dudak uçuklattı!

0
49
gösterim

Dolar kurundaki yükseliş ve dolaylı olarak artan vergiler, tüketici elektroniğini de olumsuz etkiliyor. İnsanlar, ekonomik nedenlerden dolayı ihtiyacı olmayan yeni ürünleri erteliyor ya da almaktan vazgeçiyor. Ancak tüm bu sorunların ortasında, bir şirket her şeye rağmen rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor.

Pandemi döneminde satışlarını artıran şirketlerden biri olan Apple, adeta altın çağını yaşıyor. Gelen bilgilere göre şirket, özellikle giyilebilir teknoloji konusunda oldukça başarılı işler çıkarıyor. Hatta Türkiye, Orta Doğu ve Afrika‘da rekor üstüne rekor kırıyor. İşte ayrıntılar…

Apple, kulaklıklar peynir ekmek gibi satılıyor

International Data Corporation tarafından hazırlanan rapora göre Apple; Türkiye, Orta Doğu ve Afrika‘da satışlarıyla dudak uçuklatıyor. Şirketin üçüncü çeyrekte bölge genelinde giyilebilir teknolojiden elde ettiği gelir 504,6 milyon dolara ulaşmış durumda. Toplam ise 3,09 milyon adet kulaklık, saat, bileklik ve gözlük satıldı.

Konuyla ilgili konuşan IDC Araştırma Müdürü Zeynep Kılıç, karantina döneminin giyilebilir cihazlara olan talebi artırdığını ve özellikle akıllı saatlerin fitness takibi konusundaki yetenekleri nedeniyle sıkça tercih edildiğini söyledi. Ancak asıl yükselen yıldız ise kulaklıklar oldu.

Satılan 3,09 milyon adet Apple ürününün yüzde 45.9‘unu tam kablosuz kulaklıklar oluşturdu. Her geçen gün daha popüler hale gelen bu teknoloji özellikle sunduğu kolaylık sayesinde tüketicilerin bir numaralı tercihi oldu. Belirtmekte fayda var ki Apple, bu alanda büyüyen tek şirket değil.

Samsung ve Xiaomi de bu alandaki yatırımlarını artıran iki teknoloji şirketi oldu. Örneğin Apple Watch Series 7 pazarın hakimi konumundayken Galaxy Watch hemen ardından gelerek, ikinci oldu. Xiaomi ise Mi Band serisi bileklikler ile giyilebilir teknoloji kapsamında ikinci sırada yerini aldı.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Son zamanlarda Apple ürünlerinden herhangi birini alarak bu istatistiğe katkı sağladınız mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin