Apple’ın VR kulaklığının adaptöründen ilk bilgi geldi

0
48
gösterim

Apple’ın bu yıl AR/VR kulaklık sektörüne adım atacağına yönelik söylentileri güçlendiren bir bilgi ortaya çıktı. Daha önce Apple analisti Ming-Chi Kuo, sanal gerçeklik cihazının çift işlemciyle donatıldığını ve neredeyse bir Mac kadar yüksek performanslı olacağını söylemişti. Ayrıca kulaklığın 2022’nin son çeyreğinde tanıtılacağını ve 2023’te piyasaya çıkacağını iddia etmişti.

Cihaz 14 inç MacBook Pro ile aynı adaptörü kullanacak

Ming-Chi Kuo, yeni açıklamasında Apple’ın VR kulaklığının 14 inç MacBook Pro ile aynı 96W Type-C güç adaptörü kullanacağını söyledi. Bunun yanı sıra cihazın her biri TSMC tarafından üretilen biri 5nm, diğeri 4nm olmak üzere iki farklı işlemciye sahip olacağını da yineledi.

Kuo’nun açıklamasına göre bu işlemcilerden bir tanesi, Apple’ın M1 çipiyle aynı performansta çalışacak. Diğer ise kulaklık üzerindeki sensörleri yönetmekten sorumlu olacak. Yine kaynağa göre Apple’ın VR/AR cihazı işlem gücü açısından rakiplerine kıyasla çok daha performanslı olacak.

Apple VR cihazı hakkında bilinenler

İddialara göre cihazın toplam ağırlığı batarya hariç 150 gram civarında olacak. Ek olarak bir çift 4K çözünürlüklü mikro OLED ekrana işleme performansında Apple M1 ile aynı seviyede bir çipe sahip olacağı iddia ediliyor. Cihazdaki birçok sensör türü, kullanıcının çevresini ve vücut hareketlerini algılayacak şekilde tasarlandığı da söyleniyor.

Gelelim fiyat konusuna. Apple’ın ilk sanal gerçeklik gözlüğünün pek ucuz olması beklenmiyor. Cihazın 1000 dolar ile 3000 dolar arasında değişmesi beklenen bir fiyatla geleceği tahminler arasında. Peki sizler bu cihaz ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin