Arm, Morello Prototip Mimarisi Destekli İlk Silikonunu Duyurdu

0
52
gösterim

Arm, Microsoft, Cambridge Üniversitesi ve diğer endüstri liderleri tarafından yönetilen araştırma projesine dayanan ve Morello prototip mimarisini destekleyen ilk silikonun piyasaya sürüldüğünü duyurdu. UKRI Digital Security by Design (DSbD) girişimi aracılığıyla bugünden itibaren test edilmek üzere Microsoft, Google ve diğer endüstri ortaklarına ve büyük paydaşlara gönderilecek olan sınırlı sayıda tanıtım kartlarının mevcut olduğu da bilgiler arasında.

Microsoft’un Kurumsal ve İşletim Sistemi Güvenliği Direktörü David Weston şunları söyledi: “Bellek güvenliği açıkları, tüm yazılım güvenliğindeki en uzun süredir devam eden ve en zorlu sorunlardan biri. Minimum performans etkisi ile tüm güvenlik sorunları sınıflarını ortadan kaldırmak için çekirdek silikon mimarisini kullanmak, büyük pozitif etki ile dönüştürücü olma fırsatına sahip, Morello projesi için inanılmaz derecede heyecanlıyım.”

Morello programı, “gelecek için yeni, doğası gereği daha güvenli, Arm tabanlı bir bilgi işlem platformu” geliştirmeyi planlıyor. Morello, CHERI uzantılarının ilk yüksek performanslı uygulaması. CHERI, donanım düzeyinde ince taneli uzamsal bellek güvenliği sunuyor. Yazılım geliştiriciler ve güvenlik uzmanları, donanım yetenekleriyle elde edilebilecek gelişmiş güvenliği sergilemek için artık Morello mimarisini kullanabilecekler.

Sınırlı sayıda üretilen kartlar, Arm Neoverse N1 işlemcisinin bir uyarlaması olan bir Armv8.2-A işlemcisine entegre edilmiş Morello prototip mimarisine dayanıyor. Morello prototip kartı, araştırmacıların yeni fırsatlar sunarak gerçek dünya senaryolarında güvenlik avantajlarını değerlendirmelerini sağlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin