Avrupa’da En çok Sigara Tüketen Ülkeler Açıklandı

0
58
gösterim

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa’da sigara içenlere dair 2019 yılında elde edilen bilgilerle yapılan araştırmalarda elde edilen son bilgileri paylaştı. Paylaşılan bilgilere nazaran Avrupa’da en çok sigara içilen ülkeler Bulgaristan ve Türkiye oldu.

Buna karşılık en az sigara içilen ülkelerde birinci üçte İskandinav ülkeleri yer aldı. Bu üç ülkeyi sırasıyla İtalya, Fransa, Almanya ve Yunanistan takip etti.

Erkeklerin en çok sigara içtiği ülke Türkiye

Türkiye’de 2022 yılına girdiğimiz sırada uygulanan alkol ve sigaraya uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) yüzde 47 oranında artırılmıştı. Lakin Eurostat’ın açıkladığı datalara nazaran sigaraya uygulanan bu artırımların sigara kullananlar üzerinde pek de bir tesiri olmadı.

Elde edilen bilgilere nazaran Avrupa ülkeleri ortasında en fazla sigara tüketilen ülke, AB ortalaması olan 18,4’ü geçerek yüzde 29 oranla Bulgaristan oldu. Bulgaristan’ı yüzde 27 ile Türkiye takip etti. Buna ek olarak Türkiye, erkeklerin en çok sigara içtiği Avrupa ülkeleri ortasında birinci sıraya yerleşti.

En az sigara tüketilen ülke Norveç

En az sigara tüketen Avrupa ülkeleri ise, yazının başında da bahsettiğimiz üzere İskandinav ülkeleri oldu. Buna nazaran yüzde 6,4 oranla sigara tüketici oranı en düşük ülke İsveç olurken bunu yüzde 9,9 ile Finlandiya ve yüzde 10,2 ile Norveç takip etti.

Öte yandan sigara kullanıcılarının oranı İtalya’da yüzde 16,6, Fransa’da 17,8, Almanya’da 21,9 ve Yunanistan’da 23,6 olarak belirlendi.

Türkiye’nin yüzde 14,8’i günde 20’den fazla içiyor

Bu datalar dışında araştırma sayesinde bireylerin günde 20’den daha az ya da çok sigara içtiğine ait bilgiler de ortaya çıktı. Bu bilgilere nazaran günde 20’den fazla sigara tüketme oranına sahip ülke yüzde 15,8 ile Sırbistan olurken bunu Türkiye takip etti. Türkiye’de günlük olarak 20’den fazla içenlerin oranı yüzde 14,8 öne çıkarken; halkın yüzde 12,5’inin de günde 20’den daha az sigara içtiği ortaya çıktı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin