Bakan Varank açıkladı: Güvenlik risklerini azaltacak

0
363
gösterim

Varank, Türkiye’de yazılım ekosisteminin geliştirilmesi amacıyla  oluşturulan Açık Kaynak Platformu için ilk toplantının yapıldığını söyledi. 

Türkiye genelinde faaliyet gösteren şirketlerin üst yöneticileriyle  Dolmabahçe’de bir araya gelen Varank, söz konusu toplantıda platformun yol  haritasını anlattı. Bakan Varank, “Özel sektör paydaşlarımızla kuracağımız  Türkiye Açık Kaynak Platformu ile yazılımcı sayı ve niteliğimizi yükseltmeyi,  kullandığımız yazılımlarda güvenliği sağlamayı, lisans maliyetlerini azaltıp dışa  bağımlılığı düşürmeyi, yazılım alanında güçlü bir küresel oyuncu olmayı ve yıkıcı  teknolojilere etkin çözümler getirmeyi amaçlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Varank, yazılım ekosisteminin geliştirilmesinin stratejik öneme sahip  olduğunu belirterek, şunları kaydetti: 

“Bu süreçte ana unsur, insan kaynağı. Yazılımcı sayımızı artırmayı ve  yazılımcılarımızın yetkinliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Açık kaynak  yazılımların dünyada yıldan yıla yaygınlaşması, bu alanı bir fırsat olarak öne  çıkarıyor. Binlerce insanın ortaklaşa geliştirme yapabildiği bu yazılımlar, hızlı  değişimlere adaptasyonu yüksek ve güvenli çözümler sunuyor. Dünyada pek çok  şirket de kapalı şekilde geliştirdiği yazılımların lisanslarını satmak yerine,  açık kaynak yazılımlara katkı vererek, müşterilerine bu yazılımlara ilişkin  hizmetler ve danışmanlıklar sunuyor.”

Varank, işin teknik boyutu açısından, açık kaynak kod standartlarının  geliştirilmesinin de bu platformun sorumluluğu altında olacağına dikkati çekerek,  zaman içinde standartların belirlenmesiyle, geliştirilen işlerde farkındalığı  artırmak ve yaygınlaşmayı sağlamak üzere açık veri kütüphaneleri kuracaklarını  belirtti.

Standartların oluşmasının, kamunun yazılım stratejisi ve ilgili  regülasyonların hayata geçmesi açısından yönlendirici olacağına işaret eden  Varank, kamunun bu alandaki dönüşümü ve gerekli esnekliği sağlaması için somut  adımlar atacaklarını ifade etti.

“İŞİN TEMELİNDE VE BAŞARISINDA İNSAN KAYNAĞI VAR”

Varank, dünyada açık veri ile ilgili oluşan trendleri yakından  izlediklerini anlatarak, “Veri paylaşımının yazılım geliştirme süreçlerinde büyük  avantajlar sağladığını da dikkate alarak, açık veri konusunda kaydedeceğimiz  gelişmeleri de paydaşlarımızla değerlendireceğiz. Açık kaynak kodlu yazılımların  geliştirilmesinde, hem geliştiricilerin bireysel performansı hem de ekosistemin  bütünü oldukça önemli. Bu kapsamda mevcut kabiliyetlerimizin keşfi,  yetiştirilmesi ve onlara uygun ekosistemlerin oluşturulması ilk önceliğimiz  olacak.” ifadelerini kullandı.

Gençleri heyecanlandırmak, bu alana yoğunlaşmaları için motive etmek  istediklerini belirten Varank, işin temelinde ve başarısında insan kaynağı  olduğunu vurguladı. Varank, platformun yaşayan bir ekosistem haline gelmesinin  sürdürülebilirlik açısından önemli olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Yani süreci sadece devlet destekleriyle ayakta kalır bir yapı olarak  tasarlamayacağız. Özel sektör paydaşlarımızın küresel tecrübelerinden de en iyi  şekilde faydalanıp, geliştirilen yazılımların ticarileşmesine azami önem  vereceğiz. Açık kaynak yazılımları kullanacak kurum ve şirketlere rehberlik yapan  mekanizmalar oluşturacağız. Açık kaynak yazılımların ülke genelinde  yaygınlaşması, yerli ve milli projelerimizde dışa bağımlılığı ve güvenlik  risklerini de azaltacak. Türkiye Açık Kaynak Platformu’nun yönetim ve işleyiş  modelini önümüzdeki günlerde paydaşlarımızla fikir teatisi içinde netleştirecek  ve mart ayında da resmi tanıtım programımızı gerçekleştireceğiz.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın ev sahipliğinde gerçekleşen  toplantıya Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç,  şirketlerin üst düzey yöneticileri, aralarında Türkiye Teknoloji Vakfı’nın da  bulunduğu STK temsilcileri ile TÜBİTAK’ın ilgili enstitülerinden yetkililer  katıldı.

Toplantıya bakanlık ve TÜBİTAK bürokratlarının yanı sıra Accenture  Türkiye Genel Müdürü Dilnişin Bayel, Amazon Türkiye Genel Müdürü Atilla  Yerlikaya, ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün, Baykar Genel Müdürü Haluk  Bayraktar, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Borsa İstanbul  Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Özdemir, Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın,  Garanti Teknoloji Genel Müdürü İlker Kuruöz katıldı.

Toplantıda, GE Türkiye Genel Müdürü Canan M. Özsoy, Google Kamu  İlişkileri Yöneticisi Erkan Kaptan, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, IMB  Cloud Direktörü Arzu Sözen, Intertech Genel Müdürü Ömer Uyar, Koçsistem Genel  Müdürü Mehmet Ali Akarca, Kuveyttürk Bilgi Teknolojileri Grup Müdürü Mücahit  Gündebahar, Medyasoft Genel Müdürü İhsan Taşer, Microsoft Genel Müdür Yardımcısı  Erdem Erkul da hazır bulundu.

Toplantıya ayrıca NETAŞ Genel Müdürü Cemil Müjdat Altay, OBSS Genel  Müdürü Zafer Şen, Red Hat Türkiye Genel Müdürü Haluk Tekin, Siemens Türkiye Genel  Müdürü Hüseyin Gelis, TAI Genel Müdürü Temel Kotil, THY Genel Müdür Yardımcısı  Ali Serdar Yakut, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, TÜBİSAD Yönetim  Kurulu Başkanı Kübra Erman Karaca, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf  Kıraç, Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Rahmi Aktepe, Vodafone Genel Müdürü Colman  Deegan, Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanı Doğan Ufuk Güneş, Ziraat Teknoloji  Genel Müdürü Osman Tanaçan da iştirak etti.

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin