Başarıyla Ay’a inerse 1 milyon dolar ödül kazanacak

0
789
gösterim

TM Dijital Haber Merkezi

İsrailli uzay şirketi SpaceIL, Beresheet (İbranicede Tevrat’ın birinci kitabının ismi) isimli uzay aracını 22 Şubat’ta SpaceX’in Falcon 9 roketi ile ABD’nin Cape Canaveral Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatılmış ve yaklaşık iki ay sürecek olan Ay yolculuğuna başlamıştı. Uzay aracının 11 Nisan’da Ay yüzeyine inmesi planlanıyor. Eğer iniş başarılı olursa şirket, Google Lunar X Prize’dan 1 milyon dolar ödül kazanacak.

Google Lunar X Prize (GLXP) veya Moon 2.0, 2007-2018 yılları arasında X Prize Foundation tarafından organize edilen ve Google’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen bir bilim ve teknoloji ödülü yarışmasıydı. Yarışma, Ay yüzeyinde bir robotun indirilmesi, Ay yüzeyinin üzerinde 500 metre ilerlemeyi ve görüntüleri ve verileri Dünya’ya geri gönderilmesini kapsamaktaydı.

Google’ın sponsor olduğu Lunar X Prize yarışması bitmiş olabilir ancak yarışmanın arkasındaki kuruluş hala eski yarışmacılardan birine para ödülü vermeyi planlıyor. Yarışmayı düzenleyen X Prize Vakfı yaptığı açıklamada, ekibin uzay aracının Ay bölgesine başarılı bir şekilde inmesi durumunda İsrail’in kar amacı gütmeyen şirketi SpaceIL’e 1 milyon dolarlık bir “Moonshot” ödülü vereceğini açıkladı.

Bununla birlikte, Google Lunar X Prize yarışmasına katılan takımların birçoğu hala Ay’a ulaşmak için çabalıyor. SpaceIL de A:y yüzeyine çıkan finalistlerden biri olmaya hazırlanıyor. Kar amacı gütmeyen kuruluş, 90 milyon dolarlık bir bütçeyle uzay aracını tamamladı ve 21 Şubat’ta bir SpaceX Falcon 9 roketi ile Dünya yörüngesine gönderdi. Beresheet uzayda yaklaşık bir buçuk ayı geride bıraktı ve 11 Nisan’da Ay’a inmesi planlanıyor.

BERESHEET UZAY ARACININ ÖZELLİKLERİ

Beresheet isimli uzay aracı 600 kilogram ağırlığında ancak bu ağırlığın çoğu Ay’a gitmek için kullanılacak yakıttan oluşuyor. Araç Ay’a iniş yaptığı sırada yaklaşık 200 kilogram ağırlığında kalacak. Araçta yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ve videolar çekmek için kamera ve bazı bilimsel deneylerde kullanılacak manyetometre ve reflektör gibi malzemeler bulunuyor. İsrail araca ayrıca küçük bir disk yerleştirdi; bu diskte, İsrail bayrağı, İbranice şarkılar, İsrail Bağımsızlık Bildirgesi ve İsrail ulusal marşı bulunuyor.

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin