Biden, ABD’nin Siber Güvenlik Durumu Hakkında Teknoloji Devleriyle Görüştü

0
80
gösterim

Joe Biden, son zamanlarda ABD’li şirketlerin peş peşe saldırıya uğraması ve geçen sene yaşanan SolarWinds vakası gibi ağır siber olaylardan ötürü ulusal siber güvenliği iyileştirmek amacıyla teknoloji şirketleriyle görüştü.

Endüstriyle haleflerine kıyasla çok daha iyi bir iletişime sahip olduğu görülen Biden, aslında ABD’nin siber güvenlik ekosistemini güçlendirmek için şirketlerin nasıl katkılar yapabileceğini öğrenmek istedi diyebiliriz. Bir nevi potansiyel ölçme hamlesi.

Techspot’ta yazanlara göre NIST (Ulusal Standartlar ve Teknolojiler Enstitüsü), teknolojinin tedarik zinciri güvenliğini sağlamak ve iyileştirmek için Microsoft, IBM, Google gibi devlerle çalışacak. Özel ve kamu kuruluşlarına destekler verilecek, kılavuzlar hazırlanacak.

Google toplantıda açık kaynak güvenliğini geliştirmek, zero-trust hamlelerinde bulunmak ve yazılımların tedarik zinciri evrelerindeki güvenliği sağlamak amacıyla önümüzdeki 5 yıl içinde 10 milyar dolar kadar yatırım yapmayı planlıyor.

Microsoft ise siber güvenliği ürünlere tasarım yoluyla entegre etme çabasında olduğunu duyurdu. Müşterilere gelişmiş çözümler sunmak amacıyla 5 yıl içerisinde 20 milyar dolar kadar bu alanda yatırım yapacağını açıkladı. Ayrıca kar amacı gütmeyen özel ve kamu kuruluşuna da 150 milyon dolarlık teknik hizmet sunacak.

Bilgi işlem devi IBM ise 3 sene içerisinde yaklaşık olarak 150 bin kişiyi siber güvenlik alanında eğitmeyi düşünüyor. Bu alanda daha nitelikli iş gücü oluşturmak amacıyla siber güvenlik merkezleri kurup, 20’den fazla kolej ve üniversite ile ortaklık yapacak.

Amazon tarafı da çalışanlarına özel olarak vermiş olduğu siber güvenlik bilinci eğitimlerini ücretsiz olarak halka açık sunacağını duyurdu. Ayrıca Amazon Web Services (AWS) müşterilerine de ücretsiz olarak çok faktörlü doğrulama cihazı sağlayacak.

Apple da Google gibi tedarik zinciri güvenliğini iyileştirmek amacıyla bir program tasarladığını açıkladı. Güvenlik açığı düzeltme, çok faktörlü kimlik doğrulama, incident response (olay müdahalesi) gibi evrelere yönelik destek sağlayacak.

Biden hükümeti ise endüstriyel kontrol sistemleri için özel bir siber güvenlik girişimi başlattı. Beyaz Saray verilerine göre bakıldığında 150’den fazla elektrik şirketinin siber güvenlik seviyesi artırıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin