Bilim insanları anesteziklerin travmatik anıları zayıflatabileceğini buldu

0
217
gösterim

TM Dijital Haber Merkezi

Araştırmacılar, yapılan yeni bir çalışmada, genel anestezinin duygusal olarak rahatsız edici anıları zayıflatacağını keşfetti. Bulgu, rutin bir anestezinin, fobiler ve anksiyete gibi psikiyatrik hastalıkları potansiyel olarak tedavi edebileceği anlamına geliyor.

Yeni araştırmaya öncülük eden İspanya Madrid Teknik Üniversitesindeki sinirbilimci Bryan Strange, “Geçmişte edinilen duygusal anıları özellikle hedeflemek ve azaltmak için bir anestezi kullanabilirsiniz.” diyor.

Araştırmada, derin sedasyonun (sedatif ilaçlarla hastanın tüm reflekslerinin korunarak, derinliği kontrollü olarak ayarlanabilen uyku hali) 50 katılımcıda duygusal hafızayı yeniden birleştirmeyi engelleyip engellemediği test edildi.

Yeniden etkinleştirme işleminden sonra katılımcılarda olumsuz duygusal anılarda seçici olarak hafıza kaybı meydana geldi.

Strange yeni araştırma hakkında, “Duygusal hatıralarla ilgili uyumsuz düşüncelerin ve davranışların ayarlanması, psikiyatrik bozuklukların tedavisinde çok önemlidir. İnsanlarda spesifik duygusal veya travmatik hatıraların yeniden birleştirilmesini seçici olarak bozma yöntemi, travma sonrası stres bozukluğu gibi durumlar için etkili bir tedaviye yol açabilir.” açıklamasında bulundu.

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin