Bin kilometre menzilli seyir füzesi başarıyla test edildi

0
194
gösterim

TM Dijital Haber Merkezi

Hindistan, pazartesi günü Odisha kıyılarından 1000 kilometrelik saldırı menzilli ses altı seyir füzesi olan Nirbhay’ın başarılı bir test atışı gerçekleştirdiğini açıkladı. Nirbhay seyir füzesi, Hindistan’ın Havacılık Geliştirme Kuruluşu (ADE) tarafından ülkenin ilk yerli olarak tasarlanmış ve geliştirilmiş uzun menzilli seyir füzesidir.

Geleneksel ve nükleer savaş başlıkları taşıma kapasitesine sahip olan Nirbhay seyir füzesi, Hindistan Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü (DRDO) altında kurulmuş bir laboratuvar olan Bengaluru merkezli Havacılık Geliştirme Kuruluşu (ADE) tarafından geliştirilmiştir.

Ses altı uzun menzilli kara saldırısı seyir füzesi, 300 kilogramlık bir savaş başlığı ile donatılabilir. Nükleer kapasiteye sahip olan Nirbhay, 0.6-0.7 Mach (ses altı) hıza ulaşabiliyor. Ayrıca, 1000 kilometreye kadar bir mesafede kara hedeflerini vurma yeteneğine de sahip. Önceki raporlar, nisan ayında başlatılacak olan füze prototipinin yerli olarak tasarlanan ve geliştirilen Manik turbofan motorunu taşıyacağı öne sürülmüştü.

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin