Bir devrin sonu: Samsung, Tizen uygulama mağazasını kapattı

0
58
gösterim

Tizen işletim sistemine sahip akıllı telefonlarını 2017 yılından sonra üretmeme kararı alan Samsung, uygulama mağazasını tamamen kapattı. Hem yeni kullanıcıların hem de mevcut kullanıcıların Tizen uygulama mağazasına erişemeyeceğini belirten şirket, yoluna sadece Android işletim sistemi ile devam edecek.

Haziran 2021’de Tizen uygulama mağazasını sadece mevcut müşterileri için kullanılabilir hale getiren Samsung, önceden indirilmiş uygulamaların kullanımına izin veriyordu. Bugün yapılan açıklamaya göre, artık mevcut kullanıcılar da Tizen uygulama mağazasını kullanamayacak.

Samsung, Tizen uygulama mağazasını kapattı

Tizen OS ile çalışan son cihaz olan Samsung Z4, 2017 yılında piyasaya sürüldü. Şirketin orta vadede Tizen projesinden vazgeçeceği tahmin ediliyordu.

Samsung, 2021’de tanıtılan Galaxy Watch 4 ailesinde Google’ın geliştirdiği WearOS işletim sistemini kullandı. 2014 yılından beri kendi geliştirdiği işletim sistemi olan Tizen’den vazgeçen şirket, akıllı saatlerde de yoluna Google ile devam edecek.

Tizen işletim sistemi yüklü cihazlara kıyasla wearOS’un en önemli özelliklerinden birisi de Spotify, Google Haritalar, Play Music gibi uygulamaların ön yüklü olarak geliyor olması. Ayrıca farklı uygulamaları desteklemesi Tizen işletim sisteminden üstün özellikleri arasında yer alıyor.

Siz Samsung’un Tizen projesini sonlandırması hakkında ne düşünüyorsunuz? Wear OS işletim sistemiyle tanıtılan Samsung akıllı saatleri tercih eder misiniz? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin