Birleşik Krallık’tan 5 Ödeme Şirketine Ağır Ceza

0
46
gösterim

Birleşik Krallık, bugün ortalarında finans devi Mastercard’ın da olduğu beş farklı ödeme şirketine ağır bir ceza kesti. Ülkenin Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi (PSR) kurumunun ceza kestiği şirketler, beş şirketin ülkedeki evsizler, istismar mağdurları ve sığınmacılar üzere bireylere ön ödemeli kart sağlıyorlardı. Kesilen cezanın nedeniyse ‘kartel davranışı’ idi.

Yetkili kurum tarafından yapılan açıklamaya nazaran kelam konusu cezanın kesildiği beş ödeme şirketi, lokal idareler tarafından gereksinimi olanlara dağıtılan ön ödeme kartları konusunda birbirlerinin müşterilerini alma konusunda uğraş etmeme konusunda anlaştılar. Yani bu beş şirket, yaptıkları mutabakatla kendi müşterilerini koruyor ve birbirlerinin müşterileri için rekabet etmiyorlardı.

Toplam 45 milyon dolarlık ceza kesildi:

Rekabet yasasını çiğnediği belirlenen beş şirket, Mastercard, allpay, Advanced Payment Solutions, Prepaid Financial Services ve Sulion formundaydı. Kurum, bu beş şirkete toplamda 33 milyon pound, yani yaklaşık 45 milyon dolar ceza kesti. Ceza pastasının en büyük dilimiyse Mastercard’a aitti. Sırf Mastercard’a kesilen cezanın ölçüsü 31,6 milyon pound (yaklaşık 42 milyon dolar) oldu.

PSR lideri Chris Hemsley, cezalandırma hakkında yaptığı açıklamada “Bu soruşturma ve verdiğimiz kıymetli cezalar, PSR’nin kartel davranışına sıfır tolerans gösterdiğine dair açık bir bildiri gönderiyor.” sözlerini kullandı. Hemsley, beş şirket ortasındaki mutabakatın piyasayı nasıl etkilediğini de şu biçimde açıkladı:

“Bu durum bilhassa önemli zira yasadışı kartel davranışı, mahallî makamlar için daha az rekabet ve seçenek olduğu manasına geliyordu. Bu, toplumdaki en savunmasız bireyler tarafından kullanılan daha ucuz yahut daha kaliteli eserleri kaçırmış olabilecekleri manasına gelir.”

Beş şirketin beşi de maddeyi çiğnediklerini kabul etti ve PSR ile anlaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin