Boeing 737 pilotlarının uçak düşerken uçağın el kitabını okuduğu ortaya çıktı

0
256
gösterim

Ekim ayında Lion Air Flight 610 uçuşunda Boeing 737 uçağı düşmüş ve uçaktaki 189 kişi yaşamını yitirmişti. Etiyopya Havayolları tarafından kullanılan bir diğer Boeing Max uçağı ise 10 Mart’ta düşmüş ve 157 kişi yaşamını yitirmişti. Son zamanlarda yaşanan bu uçak kazaları, Boeing’in popüler ticari uçaklarının belki de aşırı karmaşık bir otomatik uçuş sistemine sahip olduğunu gösteriyor olabilir.

Reuters’e göre araştırmacılar, Ekim ayında yaşanan kazanın enkazın detaylarını bir araya getirdiğinde yeni bulgular ortaya çıktı ve çarpışma hakkındaki ilk bilgileri halka açıkladı.

Reuters kaynaklarına göre ekranda bir sorun yaşadıktan sonra kaptan, ekipten “anormal olaylar için kontrol listeleri içeren hızlı başvuru el kitabını kontrol etmesini” istedi. Uçağın burnu, bir durma hissi sonrasında irtifa düzeltme komutları veren pilotlara rağmen aşağı doğru ilerlemeye devam etti.

simsiz bir kaynak, Reuters’e verdiği demeçte, “100 soruluk bir test gibi ve zaman dolduğunda sadece 75 yanıt verebilmişsiniz gibi. Demek panik yapıyorsun. Bu bir zaman aşımı koşulu” açıklamasında bulundu. Dokuz dakika sonra, uçak suya düştü.

Etiyopya Havayolları’nın uçağının bu ay gerçekleşen kazasından bir gün sonra Boeing, Boeing 737 Max jetlerinin tümü için bir yazılım geliştirme sözü verdi. Güncellemeye atak açısı (AOA) girişleri özelliği de dâhil edilecek. Gelen yeni bilgilere rağmen Lion uçak kazasının ve Etiyopya Havayolları kazasının kesin nedeni henüz doğrulanmadı.

(Webtekno)

KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin