Boeing’ten Tam Otonom Uçan Taksi Teşebbüsüne Dev Yatırım

0
97
gösterim

On yıllar evvelki bilim kurgu sinemalarında dahi gördüğümüz uçan taksiler hala dünyamızda somut bir yer edinememiş olsa da bunu gerçeğe dönüştürecek kimi gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dev isimlerin de dahil olduğu bu alanda bir yanda Hyundai, başka yanda da Toyota üzere şirketler kendi modellerini geliştirmeye devam ediyor.

Havacılık dünyasının en esaslı isimlerinden birisi olan Boeing de bugün geleceğe yönelik kimi işaretler sunan büyük bir yatırıma imza attı. Şirket, Silikon Vadisi’nde faaliyet gösteren hava taksisi teşebbüsü Wisk’e 450 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı. Teşebbüs, ABD’de sertifikalı birinci otonom ve büsbütün elektrikli yolcu taşıyan küçük bir uçağı geliştirmeyi hedefliyor.

Maksat, birinci otonom uçan taksiyi üretmek:

Wisk ve Boeing’e geliştirilen uçan taksilerin en kıymetli bileşeni, otonom kabiliyeti olacak. Boeing’in stratejiden sorumlu üst seviye yöneticisi Marc Allen, yaptığı açıklamada otonomluğun bir anahtar olduğunu ve direkt otonoma yönelmenin birinci prensipleri olduğunu belirtti. Wisk temsilcisi de yaptığı açıklamasında piyasadaki birinci uçan taksi olmayacaklarını kabul ettiklerini, lakin büsbütün otonom bir uçuşla pazara giren birinci teşebbüs olacaklarını tabir etti.

Wisk, ticari olarak ne vakit otonom uçan taksi hizmeti vermeye başlayacaklarına dair bir öngörü ya da plan paylaşmadı. Lakin şirket, dilediği sertifikayı aldıktan sonra beş yıl içinde 40 milyondan fazla bireye hizmet edecek, yılda toplam 14 milyondan fazla uçuşu öngördüğünü açıkladı. Yatırım duyurusunun yapıldığı gün rakip teşebbüslerin de pay bedelleri artışa geçti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin