Bu fotoğraf makinesi 8K video çekiyor

0
165
gösterim

Marka bir süredir bazı bilgilerini paylaştığı yeni nesil aynasız fotoğraf makinesi Canon EOS R5’i resmi olarak tanıttı. Fotoğraf makinesinin en önemli özelliği ise 8K video kayıt edebiliyor olması. Saniyede 12 kare fotoğraf da çekebilen ürün gövdeye entegre titreşim engelleme özelliğine sahip.

Bu fotoğraf makinesi 8K video çekiyor

45 Megapiksel çözünürlük sunan full frame yani tam boyutlu bir sensörü bulunan Canon EOS R5, 8K 12 Bit RAW video kayıt edebilme gibi şu an sektörde hiçbir modelde bulunmayan bir özellikle geliyor. 102.400’e yükseltilebilen ISO değerine sahip olan fotoğraf makinesi, yeni nesil Dual Pixel CMOS AF II özelliği sayesinde yüzde 100 kapsama alanı sunan 1.53 adet netlik noktası ile donatılmış.

R ailesinin diğer modellerinde de (R ve RP) yana doğru döndürülebilir dokunmatik bir ekrana sahip olan fotoğarf makinesinde çift bellek kartı (SD) yuvası yer alıyor. Pili ile beraber 738 gram ağırlığı olan fotoğraf makinesinin bir diğer özelliği ise gövdeye entegre titreşim engelleme özelliğinin bulunması. 5 eksenli bu titreşim engelleme özelliği fotoğraf makinesinin özellikle video modunda çok daha iyi sonuçlar almasını ve titreşim engelleme özelliği olmayan objektiflerle bile rahat bir çalışma imkanı sunmasını sağlıyor.

Canon’un daha önceki EOS R ve RP modellerinde bulunan 4K video modunda kroplama özelliği Canon EOS R5‘de yer almıyor. Oldukça eleştirilen bu durumun R5’te bulunmaması kullanıcılar için önemli bir avantaj olacak gibi görünüyor.

Canon EOS R5 fiyatı

ABD fiyatı sadece gövde seçeneği ile 3.899 dolar olarak açıklanan fotoğraf makinesinin Türkiye fiyatının 30 bin TL civarında olacağını tahmin ediyoruz. Canon EOS R5, Temmuz ayının sonunda itibaren satışa sunulacak.

Canon EOS R6 da tanıtıldı

Öte yandan Canon aileye bir de EOS R6 isimli ikinci bir model daha ekledi. R5 modeline göre daha mütevazi özellikleri bulunan bu model de full frame sensör ile geliyor. 20.4 Megapiksel çözünürlük sunan R6 modeli, döndürülebilir dokunmatik ekran, 735 gram ağırlık, gövde entegre titreşim engelleme ve 4K 60 fps video kayıt (ne yazık ki krop ile yapılıyor o da yüzde 7 olarak açıklandı) gibi özellikleri bulunan fotoğraf makinesinin sadece gövde fiyatı 2.499 dolar olarak açıklandı. Bu modelin Türkiye fiyatının 20 bin TL civarında olacağını tahmin ediyoruz.

KAYNAK : Teknolojioku

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin