Buraya kadarmış… Toyota için yolun sonu!

0
103
gösterim

Tüm dünyanın üzerine adeta bir kara bulut gibi çöken Covid-19 pandemisi, küresel bazda etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Birbiri ardına birçok farklı sektörden gelen kötü haberlere, otomobil piyasası da eklendi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi pozisyonunda olan Toyota, bugün yaptığı açıklamayla önümüzdeki ay 900.000 adet olan üretim adet planını 540.000’e çekmiş oldu. Bu sayede Toyota %40 gibi çok büyük bir oranda üretim kısıtlamasına gitmiş oldu. Bu durumun sebebi ise son derece bilindik: Çip Krizi.

Buraya kadarmış… Toyota için yolun sonu!

Pandeminin başlamasının ardından, akıllı telefon, televizyon ve oyun konsollarına olan talepte de patlama yaşanmış ve buna bağlı olarak da zaten sınırlı sayıda üretilebilen çipin arzının yetersiz kalması da kaçınılmaz hale gelmişti. İşte her bir arabada modeline göre bazen onlarca farklı çip kullanıldığı ve bir markanın onlarca modeli, her bir modelin yüzbinlerce üretimi düşünüldüğünde, otomobil piyasasını bu durumun nasıl vurduğu daha net anlaşılacaktır.

Zaten Toyota’da aslında üretim arzını düşüreceğini duyuran ne ilk ne de son marka oldu. Daha önce, dünyanın en büyük ikinci otomobil üreticisi pozisyonunda olan Volkswagen’da önümüzdeki aylarda planlanan üretim adetlerinde ciddi miktarlarda daralmaya gidileceği, bu durumun temel sebebinin ise çip arzının talebi karşılamaktan çok uzak olması gösterilmişti.

Özellikle ülkemiz gibi otomobil konusunda bir hayli hareketli ülkelerde, yeni arz krizlerinin otomobil fiyatlarını etkileyebileceği ve bu nedenle de araç alım satımı noktasında yine hızlı günler yaşanabileceği yapılan yorumlar arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin