Çin Türkiye’yi kıskandı! Siz de 3 çocuk yapın!

0
91
gösterim

Çin’in ulusal yasama meclisi Cuma günü, dünyanın en kalabalık ülkesinde doğum oranlarında keskin bir düşüşü önlemeyi amaçlayan büyük bir politika değişikliğine gitti ve iktidardaki Komünist Parti tarafından tartışılan üç çocuk politikasını resmen onayladı. Çinli çiftlerin üç çocuk sahibi olmasına izin veren revize edilmiş Nüfus ve Aile Planlaması Yasası, Ulusal Halk Kongresi (NPC) Daimi Komitesi tarafından kabul edildi.Değiştirilen yasada, çinli çiftlerin artan maliyetler nedeniyle daha fazla çocuk sahibi olma isteksizliğini gidermek için daha fazla sosyal ve ekonomik destek önlemi de kabul etti.

Devlet tarafından işletilen China Daily’nin bildirdiğine göre, yeni yasa, ülkenin ailelerin yükünü ve çocuk yetiştirme ve eğitim maliyetlerini azaltmak için finans, vergi, sigorta, eğitim, barınma ve istihdam dahil olmak üzere destekleyici önlemler almasını şart koşuyor.

Çin Türkiye’yi kıskandı! Siz de 3 çocuk yapın!

Raporda, NPC’nin merkezi liderliğin sosyal ve ekonomik kalkınmadaki yeni koşullarla başa çıkma ve dengeli uzun vadeli nüfus artışını teşvik etme kararını uygulamak için yasayı revize ettiği belirtti.

Bu yılın Mayıs ayında, iktidardaki Çin Komünist Partisi (ÇKP), tüm çiftlerin en fazla üç çocuğa sahip olmasına izin vermek için katı iki çocuk politikasının gevşetilmesini onayladı. Çin, politikacılarının ülkedeki demografik kriz için suçladığı onlarca yıllık acımasız tek çocuk politikasını rafa kaldırarak 2016 yılında tüm çiftlerin iki çocuk sahibi olmasına izin verilmişti.

Çinli yetkililer, otuz yılı aşkın süredir uygulanan tek çocuk politikasının 400 milyondan fazla doğumu engellediğini iddia ediyor.

Üçüncü çocuğa izin verme kararı, on yılda bir yapılan nüfus sayımının ardından, Çin nüfusunun düşüşün gelecek yıl kadar erken başlayabileceğine dair resmi tahminler arasında en yavaş artışla 1.412 milyara ulaştığını gösterdi.

Yeni nüfus sayımı rakamları, Çin’in karşı karşıya olduğu demografik krizin, geçen yıl yüzde 18,7 artarak 60 yaş üstü insan nüfusunun 264 milyona ulaşmasıyla durumun ciddiyetini ortaya koymuş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin