Çinli üreticiler Samsung ve Apple’ı yakaladı

0
21
gösterim

Akıllı telefon sektöründe mücadele uzun yıllardır Apple ve Samsung zirveyi paylaşıyor. Çinli üreticiler son yıllarda ataklar yaparak bu devleri köşeye sıkıştırmaya başladı. 

Koronavirüs pandemisi ilk zamanlarda akıllı telefon sektörünü kötü etkilese de sektör sonradan büyük bir gelişme kaydetti. Canalys isimli bir araştırma şirketi 2021’in ilk çeyreğinde markaların satış rakamlarını açıkladı. Akıllı telefon satışları bu yıl yüzde 27 artış gösterdi ve 347 milyon adete ulaştı. 

Akıllı telefon devi Vivo Gebze’de üretime başlıyor

Yenilenmiş akıllı telefon pazaryeri: Easycep

ABD yaptırımları sonrası Huawei çok kan kaybetti ve 7. sıraya kadar geriledi. İşte en çok satan 5 marka; 

Samsung

İlk çeyrekte Güney Koreli şirket Samsung, 76,5 milyon adet sevkiyatla yüzde 22 pazar payına ulaştı ve en çok satanlar listesinde zirveye yerleşti.

Apple

52,4 milyon iPhone satan Apple ise yüzde 15 pazar payıyla Samsung’un ardından ikinci sırada kendine yer buldu.

Xiaomi

Son zamanların yükselişteki markası Çinli Xiaomi, şimdiye kadarki en iyi çeyrek performansını yakaladı ve satışlarını yüzde 62 artırdı.

49 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı yapan Çinli şirket, yüzde 14 pazar payıyla çok az farkla Apple’ın arkasında üçüncü sırada yer aldı.

Oppo

Çin’in yükselen bir başka markası Oppo ise ilk çeyrekte 37,6 milyon akıllı telefon sevkiyatıyla yüzde 11 pazar payına ulaştı ve dördüncü sırada kendine yer buldu.

Vivo

Geçtiğimiz haftalarda, Çin’deki akıllı telefon pazarında tarihinde ilk defa liderliğe yükselen Vivo, bu dönemde 36 milyon adet sevkiyat ve yüzde 10 payla ilk 5’e girmeyi başardı.

KAYNAK : Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin