Çocuğunuzun ilk akıllı telefonu: Uygun yaş, telefon türü, ebeveyn denetimi

0
85
gösterim

Çocuğunuz için doğru telefon nasıl seçilir? İşte bu konuya ilişkin tüm cevaplar.

Birçok ebeveyn, son bir buçuk yıldır çocuklarıyla sürekli birlikte. Yüz yüze eğitimin başlamasına az bir süre kala tüm ebeveynlerde aynı telaş yaşanıyor:

Çocukların telefon alması için uygun yaş nedir? Telefonu çocuklar için mi alıyoruz yoksa her zaman bağlantıda kalma arzusunu hissettiğimiz için mi? Onlara ne tür bir telefon almalıyız? Ve onları güvende tutmak için hangi ebeveyn kontrolleri mevcut?

İşte bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Kar amacı gütmeyen Common Sense Media Başkan Yardımcısı Kelly Mendoza, “Bildiğimiz şey, bir çocuğa akıllı telefon almanın sihirli bir yaşı olmadığı, ancak 11 yaşına geldiğinde çocukların %53’ünün kendi akıllı telefonları olduğudur” dedi. sorumlu medya kullanımına odaklanan grup (Rakam, ABD’de 8 ila 18 yaşları arasında 1.600’den fazla kişiyle gerçekleştirilen bir 2019 araştırmasından alınmıştır) “Altıncı sınıf, ortaokula başladıklarında çocuklar için büyük bir geçiş ve daha fazla bağımsızlığa sahip olmaya başlıyor” dedi.

Ortaokul, birçok ebeveyn için sıçrama yapma konusunda bir dönüm noktası olsa da, Mendoza, yaşın bir çocuğun olgunluğu kadar önemli olmadığını söyledi. Ebeveynlerin, kendilerine aşağıdaki soruları sorarak çocuklarının telefona hazır olup olmadıklarını değerlendirebileceklerini ifade etti:

Ø Ödevlerini zamanında yapmak gibi bir sorumluluk duygusu gösteriyor mu?

Ø Eşyalarından sorumlu mu – kişisel eşyalarını kaybetme veya zarar verme eğiliminde mi?

Ø Tablet gibi cihazları şarjlı tutuyor mu?

Ø Sınıfta mesajlaşmaya veya kullanıma karşı koyabilecek mi?

Ayrıca, toplu taşıma araçlarını kullanırken iletişim kurabilmek veya ilaç almalarının hatırlatılması gibi çocukların akıllı telefon sahibi olmaları için meşru ihtiyaçların olup olmadığını değerlendirmek akıllıca olacaktır. Uzmanlara göre, çocuklarınız telefon istemiyorsa ve telefon almak istemenizin tek nedeni iletişimde kalabilmenizse, büyümelerini beklemeniz gerekebilir.

Ayrıca, bu sözde dijital ip iki ucu keskin bir kılıç olabilir.

“Ebeveynler, çocuklarının 7/24 nerede olduğunu bilmeye çok alıştı. Kar amacı gütmeyen dijital sağlık kuruluşu Start’ın yönetici direktörü Tracy Foster, “Bu, güvenlik ve bağımsızlığı tartmakla ilgili” dedi. “Teknoloji sayesinde çocuklarımızı daha güvende tutabiliriz, ancak çoğu zaman çocuklarımızın bağımsızlığını elde edemediğini düşünüyorum. Yetişkinler olarak bu durumla başa çıkmak için ihtiyaç duydukları tek şey kendi stresleri ile başa çıkma mekanizmalarını geliştirmek.”

· Sosyal baskıyla başa çıkmak

Pek çok çocuk, arkadaşlarının telefonu olduğunda telefon istemeye başlar. Talepler ilkokul çağında bile başlayabilir, ancak dijital medya uzmanlarına ve velilere göre ortaokulda akran baskısı kızışıyor.

Çocuklarınızın motivasyonunu anlamak karar vermenize yardımcı olabilir. Sırf uyum sağlamak istedikleri için mi istiyorlar? Grup konuşmaları gibi sosyal etkileşimlerden dışlanıyorlar mı? Bazen okul kulüplerinden ve spor takımlarından bile baskı gelebilir. Bir koç, öğrencilerin güncellemeleri planlamak için bir metin zincirini veya Facebook’u kontrol etmelerini isteyebilir.

Kar amacı gütmeyen aile savunuculuğu grubu ParentsTogether’ın kurucu ortağı Justin Ruben, 12 yaşındaki kızına telefon alıp almama konusunda kararsız. “TikTok’ta olmak istediği için değil, döngüden çıkarıldığını hissettiği için” dedi. “Arkadaşlarının telefonları var ve birbirlerine mesaj atıyorlar.”

O ve ortağı ona bir telefon almayı düşünüyor çünkü bu sonbaharda okula New York metrosuna binecek. Ancak Bay Ruben, olumsuzluklardan endişe ediyor. “Telefon çocuklara sosyal olarak yardımcı olabilir” dedi ve “Sosyal dışlanma için de bir araç olabilir.” diye ekledi.

Küçük çocukların ebeveynleri bazen bir grup olarak benzer düşünen ailelerle bir araya gelir. 8. Sınıfa Kadar Bekle adlı bir kuruluş, ailelerin çocuklara sekizinci sınıfa kadar akıllı telefon vermemeleri konusunda birlikte söz vermelerini sağlıyor. Kalıcı bir etki sağlamak için kuruluş, bir çocuğun sınıfından ve okulundan en az 10 ailenin bu gruba kaydolmasını istiyor. Ebeveynler, çocuklarına yalnızca mesajlaşabilen ve arayabilen bir telefon verirlerse, yine de rehini imzalayabilirler.

Çocuğunuza bir telefon vermeye karar verdiğinizde, sıradaki soru telefon tipinin ne olduğudur. Burada WSJ’nin Kişisel Teknoloji ekibi, “Genellikle çocuğunuza sizinkiyle aynı işletim sisteminde çalışan bir telefon vermenizi öneririz.” diyor. İster iOS ister Android olsun, tüm aile üyeleri bir arada olduğundan, birbirlerine mesaj göndermek ve ebeveyn denetimlerini ayarlamak bu şekilde daha kolaydır. Apple, iPhone’lu aileler için Aile Paylaşımı ve Ekran Süresi denetimlerine sahiptir. Google Family Link uygulaması, Android telefonlara sahip olanlar için güvenli bir uygulama. Google, ebeveynlerin çocuklarının Android telefonlarını yönetmeleri için bir Family Link iPhone uygulamasına bile sahiptir.

Çocuklarınızın telefon hesabını sizinkine bağlamak, ekran başında kalma süresi sınırlarını belirlemenize, sahip olmasını istediğiniz uygulamaları seçmenize, App Store ve Google Play Store’dan yapılan satın almaları onaylamanıza ve gerekirse konumlarını izlemenize olanak tanır. Ek bir avantaj: Telefonunuzu yükseltmek ve onlara eski telefonunuzu vermek için bir bahane olabilir.

Çocuğunuza yeni bir akıllı telefon alırsanız, bir koruma planı veya en azından sağlam bir kasa düşünebilirsiniz.

Artık iPhone’u olmayan çocuklar tarafından kullanılabilecek bir Apple Watch’a yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Saati kendi iPhone’unuz üzerinden kurarsınız ve saatteki uygulamalara ne zaman erişilebileceğini kontrol edebilir ve konumunu takip edebilirsiniz. İşin püf noktası, şu anda satılan en düşük fiyatlı uyumlu model olan ve hücresel bağlantı gerektiren Apple Watch SE’nin yeni fiyatının 329 dolar olmasıdır. (Alternatif olarak, hücresel özellikli yenilenmiş bir Seri 4 veya 5 satın alabilirsiniz, ancak Seri 3 uyumlu değildir.)

Hangi cihazı seçerseniz seçin, onu hücresel planınıza eklemeniz veya hizmet için ayrıca ödeme yapmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin