Crucial P5 SSD Ömrünü Doldurdu | Ne Kadar Dayanacak? #10

0
7
gösterim

2 Ekim 2020’de Crucial P5 modelini test etmeye başlamıştık. Bugün test nihayet bitti ve SSD’nin gerçek ömrünü görmüş olduk.

Öncelikle SSD’nin aslında geçen yıl ömrünü doldurduğunu belirtelim. Fakat araya giren taşına süreci vb. olaylarda dolayı ancak video çekecek vakti bulabildik. Crucial P5 ile ilgili son paylaştığımız güncelleme Şubat 2021’de idi. O tarihten sonra neler olduğuna adım adım bakalım:

Öncelikle SSD halen daha yaşıyor fakat veri yazamıyorsunuz. P5 salt okunur moda geçene kadar toplamda 6.762.201 GB veri yazmışız. Bu da 6.449 TB veri anlamına geliyor. Crucial bu SSD için 300 TB yazma ömrü vaadetmişti. Bu durumda yazma ömrünün tam 21.4 katına çıktığımızı söyleyebiliriz. Üstelik buna rağmen SSD’deki verilerimiz çöpe gitmedi, sadece salt okunur hale geldi. Yani artık SSD kendini tamamen yazmaya karşı kapadı.

Bu süre zarfında SSD takılı sistemimiz doğal veya elektrik kesintileri vasıtası ile toplamda 106 kez yeniden başlamış. SSD ise bu sistemde 15.007 saat, yani 1 yıl 260 gün aktif olarak çalışmış.

Bu arada belirtelim: SSD videoda PCIe 2.0 x4 ile bağlı gözüküyor lakin durum tam olarak böyle değil. Bütün testler PCIe 3.0 x4 modunda yapıldı. Test bittikten sonra sisteme Ryzen 5 5500 taktık ve bu işlemci içindeki PCIe hat sayısı az olduğundan böyle bir durum oldu. Yani okuma/yazma performansı PCIe 2.0 yüzünden değil, SSD’nin yıpranmasından dolayı düştü.

Crucial’ın Storage Executive Tool aracı ile baktığımızda üç bilgi görüyoruz:

S.M.A.R.T. kısmına baktığımızda bizi çok daha detaylı bilgiler karşılıyor. Bunlardan bazılarına göz atalım:

Sonuç olarak bu testle birlikte ilk defa SSD’lerin ömrünün kısa olduğu iddialarını tamamen tarihe gömdük diyebiliriz. Crucial P5, yazma ömrünün 21 katına çıktı ve buna rağmen ölmedi, sadece bitkisel hayata girdi.

KAYNAK: Technopat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin