Depremde hayat kurtaran mobil uygulamalar

0
49
gösterim

Deprem ve diğer doğal afetlerde hayat kurtarabilecek olan en popüler uygulamaları sizler için bir araya getirdik!

Bilindiği üzere İzmir ve çevresi dün saat 14.51’de büyük bir depremle sallandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, depremin merkez üssünü Ege Denizi’nde İzmir’in Seferihisar ilçesinin 17.26 kilometre açığı olarak açıklandı. 6,6 şiddetindeki deprem yaklaşık 15 saniye sürdü.

AFAD‘dan yapılan açıklamada “Depremden etkilenen tüm illerde alan tarama çalışmaları devam ediyor. TSK tarafından havadan tarama çalışmaları yürütülüyor” denildi.

Milli Savunma Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada ise, “İzmir’de meydana gelen deprem sonrası yapılan incelemede, Millî Savunma Bakanlığı bağlısı birlik ve kurumlarda herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir” ifadelerine yer verildi.

Biz de bu anlamda deprem ve diğer doğal afetlerde hayat kurtarabilecek olan en popüler uygulamaları sizler için bir araya getirdik.

İşte depremde hayat kurtaran mobil uygulamalar;

First Aid – IFRC

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonutarafından birlikte hazırlanan bu uygulama, yaralanma durumuna göre hangi ilk yardım metodunu uygulamanız gerektiğini Türkçe olarak anlatıyor. Uygulama buna ek olarak, acil durumlara karşı hangi hazırlıkları yapmanız gerektiğinin bilgisini de içinde bulunduruyor.

Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

112 Acil Yardım Butonu

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘112 Acil Yardım Butonu’ mobil uygulaması ile bulunduğunuz konuma ambulans çağırmanız mümkün. Bulunduğunuz adresi bilmiyorsanız ya da sesli olarak 112’ye iletebilecek durumda değilseniz bu uygulama hayat kurtarmanıza yardımcı olabilir.

Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

Deprem Bilgi Sistemi 3.0

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından hazırlanan bu uygulama ile yaşanan son depremler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (Android için)
Uygualamayı indirmek için burayı tıklayın. (IOS için)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin