Dream Games’in pahası 2,75 milyar dolara ulaştı

0
55
gösterim

2019 yılında İstanbul’da kurulan ve Royal Match isimli oyunu ile tanınan olan Dream Games iki yıl üzere kısa bir müddette dünyanın en bedelli ve en çok yatırım alan taşınabilir oyun şirketlerinden birisi haline geldi. Geçen yıl haziran ayında aldığı yatırımla 1 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Türkiye’nin üçüncü ‘unicorn’u unvanının sahibi olan Dream Games, 255 milyon dolarlık yeni yatırım alarak, 2,75 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Böylelikle Dream Games, altı ay üzere kısa bir müddette kıymetini yaklaşık üç katına çıkarmayı başardı. 2019 yılında kurulan İstanbul merkezli taşınabilir oyun şirketi, bugüne kadar toplam 468 milyon dolar yatırım aldı.

Türkiye’nin en süratli unicorn’u 255 milyon dolar yatırım aldı

Şirketin son bir yılda gerçekleştirdiği üçüncü yatırım çeşidi olan Seri C çeşidine Index Ventures liderlik etti. Yatırım çeşidine Makers Fund, BlackRock, IVP, Kora ve Balderton Capital üzere değerli fonlar da katıldı.

Oyun geliştirmeye olan yaklaşımlarının, animasyon devi Pixar’ın sinema yapımcılığına olan yaklaşımına çok benzediğini belirten Dream Games CEO’su Soner Aydemir, “Mühendislikle sanatı buluşturarak, oyunumuzda yer alan binlerce ayrıntının kusursuz bir ahenk içinde olmasını sağlıyoruz. Böylece dünya çapında milyonlarca kullanıcı tarafından beğenilen, kaliteli bir oyun tecrübesi sunmayı başarıyoruz” diye konuştu.

Aydemir, Dream Games’in elde ettiği muvaffakiyetten ve yatırımcıların ilgisinden büyük memnunluk ve gurur duyduklarını söyledi. “Her biri kendi alanında dünya standartlarında işler ortaya koyan kadro arkadaşlarımızla birlikte taşınabilir oyun dalında birçok kaliteli ve kalıcı işe imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

Stephen Kurgan: Beklentilerimizin de ötesinde bir muvaffakiyet

Firmanın üçüncü yatırım cinsine liderlik eden Index Ventures’ın ortağı Stephane Kurgan, Dream Games’in birinci oyunu olan Royal Match’in yakaladığı muvaffakiyetle tüm beklentilerini aştığını tabir etti. Kurgan, “Royal Match sekiz ayda 2021’in en çok oynanan taşınabilir oyunlarından biri oldu. Bünyesine kattığı yaratıcı yetenekler, geliştirdiği mühendislik uzmanlığı ve sergilediği örnek iş ahlakı sayesinde Dream Games, bölümdeki en güzel şirketlerden birisi haline geldi. Daha şimdiden taşınabilir oyun alanında mükemmeliyet olarak görülen normları değiştirdiler. Bundan sonra nereye ulaşacaklarını görmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

Milyonları peşinden sürükleyen oyun: Royal Match

Dream Games’in birinci oyunu olan Royal Match, çıktığı günden bu yana dünya genelinde her ülkeden ve her yaş kümesinden milyonlarca bireye ulaştı. 2021 yılında dünyanın en fazla hasılat yapan taşınabilir oyunlarından biri olan Royal Match, ABD, İngiltere ve başka büyük pazarlarda en büyük 10 taşınabilir oyundan biri olmayı başardı.

Sırada yeni oyun var

Dream Games, 2022 yılında yeni bir oyunun geliştirilmesine başlamayı planlıyor. İstanbul’daki ofislerinde 80 kişilik bir takımı olan şirket, 2022’de 120 kişiyi daha işe almayı hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin