Dünyanın en güvenli şehirleri açıklandı! Listede İstanbul da var!

0
81
gösterim

The Economist dergisinin 60 büyük şehirde 76 gösterge üzerinden yaptığı araştırma sonucu elde edilen “Dünyanın En Güvenli Şehirler Listesi” açıklandı. Listede İstanbul’un da yer alıyor olması sevindirici ancak sıralama olarak ne yazık ki oldukça gerilerde. Listenin genel sıralamasına baktığımızda Danimarka’nın başkenti Kopenhag ilk sırada yer alırken, Kanada’nın Toronto kenti ikinci, Singapur ise üçüncü sırada yer aldı.

İstanbul kaçıncı sırada?

Dünyaca ünlü The Economist dergisinin yaptığı ‘Dünyanın En Güvenli Şehirler Listesi’nde Türkiye’nin en kalabalık ili İstanbul’da yer alıyor. The Economist’in iki yılda bir paylaştığı dünyanın güvenli şehirleri raporuna göre İstanbul 37.sırada yer alıyor. 60 büyük şehrin yer aldığı dünyanın ev güvenli şehirleri listesinde Türkiye’den de İstanbul yer alıyor. İstanbul, 62,9 puanla genel listenin 37’nci sırasında yer aldı ancak kategorilerde topladığı puanlarla dünya sıralamasında gerilerde kaldı.

Geniş çaplı araştırmalar ve uzmanlarla yapılan kapsamlı mülakatlar sonucunda yapılan değerlendirmeler bu yılki listede beş kategoride düzenlendi.

Şehirler 5 kategoride değerlendirildi

Covid-19 salgını tüm dünyaya olduğu gibi bu araştırmaya da damgasını vurdu. Yapılan araştırmadaki en önemli kategori sağlık kategorisi oldu. Salgın sebebiyle 2021 yılında kent güvenliği açısından bakıldığında öncelikli konu sağlık güvenliği olarak ortaya çıktı. Sağlık kategorisinde Tokyo 1. Sırada yer alırken İstanbul 25. Sırada yer aldı.

Sağlık kategorisinden sonra ise şehirler altyapı, kişisel güvenlik, dijital güvenlik ve çevresel güvenlik kategorilerinde değerlendirildi. İstanbul altyapı kategorisinde 35. Sırada, kişisel güvenlik kategorisinde 48. Sırada, çevresel güvenlik kategorisinde 44. Sırada, dijital güvenlik sıralamasında 36. Sırada yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin