Ekran kartı fiyatları düşüşe geçti!

0
49
gösterim

Ekran kartları, piyasa talebi ve çip krizi nedeniyle bir müddettir yüksek etiket fiyatlarıyla satılıyordu. Ocak ayı prestijiyle kimi ülkelerdeki perakende mağazalarındaki ekran kartı fiyatlarının düştüğü gözlemlendi.

Pandemi süreciyle tesirini gösteren çip krizi, akıllı telefon ve bilgisayar pazarları başta olmak üzere birçok alanda kullanıcıları olumsuz etkiledi. Çip krizinden etkilenen ekran kartı piyasası, kripto para madencilerinin artan talepleriyle birlikte şiddetli bir süreçten geçti. Sistemli olarak perakende satıcılarının fiyatlarını takip eden 3DCenter, Nisan 2021’den beri yüksek fiyat ile satılan ekran kartlarının 2022 yılında düşüşe geçtiğini raporladı.

Ekran kartı fiyatlarında sevindiren gelişme! Fiyatlar düşüşe geçti

Nvidia GeForce RTX 30 serisi ekran kartları, neredeyse yüzde 200’e varan artış ile gündem olmuştu. Alman ve Avusturyalı perakende şirketlerinin fiyat listesini inceleyen 3DCenter takımı, bu oranın Ocak 2022 başında yüzde 185’e düştüğünü gözlemledi. Geçtiğimiz günlerde yüzde 177’ye kadar gerileyen fiyatlar, açıklanan liste fiyatlarından hala çok yüksek.

AMD tarafında ise birinci olarak yüzde 178’e kadar gerileyen etiket fiyatları, şu an yüzde 167 düzeylerinde. AMD Radeon RX 6800XT üzere kartların 1.279 ile 1.559 euro ortasında satıldığını belirten 3DCenter, orta vadede ekran kartlarının liste fiyatlarından satışa sunulacağını varsayım ettiklerini açıkladı.

Kimi analistler, kripto para piyasasındaki sert düşüşün madencileri olumsuz etkilediğini belirtti. Ethereum 2.0’ın da yaklaşması sebebiyle madencilerin ekran kartlarına talebinin azalacağı varsayım ediliyor. Ethereum, yeni devirde Proof of Work protokolünden Proof of Stake’e geçiş yapacak.

Yüksek süreç gücüne sahip kripto para madencileri, Proof of Work protokolünde daha fazla Ethereum kazanıyor. Proof of Stake ile birlikte bu durum daha fazla kripto para saklayan kullanıcılar için avantaj haline gelecek. Analistler, Ethereum 2.0 ile birlikte Ethereum madenciliğinin büyük oranda azalacağını ve madencilerin farklı kripto para ünitelerine yöneleceğini kestirim ediyor. Ayrıyeten Ethereum 2.0 devri başladığında piyasada 2. el ekran kartlarının artacağı ve ekran kartı fiyatlarının süratle düşeceği düşünülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin