El Salvador Lideri Nayip Bukele Türkiye’ye Geliyor

0
49
gösterim

Öncü kripto para ünitesi Bitcoin’e neredeyse takıntılı diyebileceğimiz, 6,5 milyon nüfusa sahip El Salvador’un Devlet Lideri Nayib Bukele, alışılagelmişin dışındaki siyasi kişiliği ve Bitcoin alanında attığı adımlarla sık sık gündeme geliyor. Bir orta Twitter profiline “Dünyanın en havalı diktatörü” yazan Bukele; El Salvador’u dünyada Bitcoin’i resmi para ünitesi olarak kabul eden birinci ve şimdilik tek ülke yapması ve ülkenin faal yanardağlarından elde edilen güçle Bitcoin madenciliği aygıtlarına güç kaynağı sağlayacağını paylaşmasıyla hayli konuşulmuştu.

Son olarak ülkede hiç vergi alınmayacak, sıfır emisyonsuz bir Bitcoin kenti kurulacağını açıklayan ve bu açıklaması büyük ilgi gören Bukele’nin Türkiye’ye geleceği duyuruldu. Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran Bukele, 19-21 Ocak’ta Türkiye’yi ziyaret edecek.

Ziyaret esnasında birtakım metinlerin imzalanabileceği konuşuluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle El Salvador’dan Türkiye’ye Devlet Lideri seviyesinde yapılacak olan bu ziyaret kapsamındaki görüşmelerde, Türkiye ve El Salvador ortasındaki ikili münasebetlerin bütün yanlarıyla ele alınarak kıymetlendirilmesi hedefleniyor.

Bukele’nin en başta Orta Amerika bulunmak üzere milletlerarası ve bölgesel gelişmelerin değerlendirileceği ve bunlar hakkında fikir alışverişinin yapılacağı Türkiye ziyareti esnasında, iki ülke ortasındaki taban ve hukuku güçlendirmesi beklenen çeşitli metinlerin imzalanması da gündemde yer alıyor.

Bukele’nin Türkiye ziyaretinde kripto paralar üzerine konuşulması da epeyce mümkün, hatta kaçınılmaz üzere duruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin