Elektronik Ticaret Ne Anlama Gelir?

0
650
gösterim

 

Elektronik ticaretin ortaya çıkışı çok yakın bir zamana dayanmaktadır. Elektronik ticaret 1995’li yıllarda internet kullanımı ile ortaya çıkmış bir kavram olup, mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satım, sigorta, pazarlama, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları kullanılarak yapılmasını ifade eder.

Elektronik Ticaret Nasıl İşler?

Normal bir ticaret alıcı ve satıcının karşı karşıya gelip mal veya hizmet ile para takasında bulunması ile gerçekleşir. Elektronik ticaret de ise alıcı ve satıcı fiziki olarak değil bilgisayar ağları üzerinden birbirlerini bulmakta ve yine bir bedel karşılığında mal veya hizmet takasında bulunmaktadırlar. 2000’li yıllardan sonra bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişime paralel olarak bu ticaret de hızlı bir şekilde artış göstermiştir.

Bu ticaretin ilk ortaya çıktığı dönemde ticaret bir ölçüye kadar kapalı bilgisayar ağları üzerinden yapılmakta iken artık açık bilgisayar ağları üzerinden yapılmaktadır. Giderek küreselleşen bir dünyaya doğru gittiğimiz günümüzde elektronik ticaret hemen hemen tüm ticaret alanlarına etki etmektedir.

Elektronik Ticaret Hangi Sanayi Kollarını Etkiler?

Elektronik ticaret ilk olarak banka ve finans sektöründe ortaya çıkmış olmakla birlikte bugün etki etmediği bir sanayi kolu neredeyse kalmamıştır. Hemen hemen her sanayi kolunda az veya çok elektronik ticaretin etkisi mevcuttur.

Kimi sanayi kollarında üretim, pazarlama, reklam, dağıtım ve tahsilat birimleri tamamen internet ile entegre olmuştur. Buna en iyi örnek medya ve finans sanayi kollarıdır. Bazı sanayi kollarında ise bu entegrasyon oransal olarak daha düşük seviyededir. Örneğin tarım sanayi için halen üretim fiziki şekilde yapılmakta iken bu ürünlerin pazarlanması, satışı ya da tahsilatı gibi alanlar elektronik ticaret ile yapılabilmektedir.

Farklı sanayi kollarının elektronik ticaretle entegrasyon düzeyleri farklı seviyelerde olmakla birlikte kesin olan bir şey varsa o da bu seviyenin her gün daha da ileriye doğru gideceğidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin