Ericsson Davaları Sebebiyle iPhone Satışları Durabilir

0
53
gösterim

ABD merkezli teknoloji devi Apple ile isveç merkezli irtibat devi Ericsson, yıllardır kavgalılar. 2015’ten beri bozuk olan bağlantıların nedeni ise tarafların karşılıklı patent suçlamaları. Bir yandan Apple, öbür yandansa Ericsson, birbirlerini patent ihlalleri üzerinden suçlayıp duruyorlar. Uzun vakittir ABD sonlarında devam eden davalar, artık okyanus ötesine ulaştı. Üstelik Apple için inanılmaz bir süreç başlamış durumda.

Daha evvel edinilen bilgilere nazaran Ericsson, Apple’a yönelik davalarını ABD’nin Teksas eyaletinde açmıştı. Bölüm kaynakları, Avrupa’da da bir ülkede dava olduğunu söylemiş lakin hangi ülke olduğu konusunda bilgiye ulaşamamışlardı. Avrupa’daki patent süreçleri ile ilgili haberler yayınlayan Juve Patent tarafından yapılan açıklamalar, Apple ile Ericsson ortasında Almanya, Hollanda, Belçika ve Brezilya‘da da açılmış davalar olduğunu gözler önüne seriyor. Brezilya ve Hollanda’daki davaların ihtiyati önlem talebi bulunması, bu ülkelerde iPhone satışlarını riske atmış durumda. Öte yandan, bölüm kaynaklarına nazaran sıra İngiltere’ye geldi.

Almanya’da en az 2 dava olduğu sav ediliyor

Edinilen bilgilere nazaran Apple, Ericsson’un ABD’deki birinci davasına karşı davayı, ABD Milletlerarası Ticaret Komitesi‘nda (ITC) açtı. Apple bu davada, Ericsson’un ABD’de ithalat yapılmasının engellenmesini istiyor. Ericsson, kendi davasında Apple’ın patent ihlali yaptığını ve iPhone’larda kullanılan 5G patentlerinin lisanssız olduğunu ileri sürüyor. Yani aslında her iki taraf da birbirini birebir sebepten dolayı suçluyor.

Avrupa’daki duruma baktığımızda ise Almanya’nın Mannheim kentinde çok sayıda dava olduğu ortaya çıktı. Bu bağlamda; Ericsson’un Apple’a Mannheim’da açtığı dava sayısı iki. Apple ise bu kentte Ericsson’a yönelik bir dava açmış durumda. Öte yandan; Ericsson’un Münih’te de Apple’a yönelik yönelik şikayet dilekçeleri olduğu sav ediliyor. Mannheim’daki davalarla ilgili somut bilgilere ulaşılmış olsa da Münih’te bu türlü bir durum kelam konusu değil. Bu davaların iPhone satış yasağı ile ilgili olup olmadığı da net değil.

Davaların nasıl sonuçlanacağı bilinmiyor lakin Apple, Ericsson’un davalardan geri çekilmesini istiyor. Bunun karşılığında da patentler için lisans fiyatı belirlenmesini isteyen Apple, mevzuyu uzatmadan kapatmaya çalışıyor üzere görünüyor. Ericsson’un davalarla ilgili tutumuysa bilinmiyor. Fakat Apple’ın Ericsson’u ikna etmekten öteki devası yok üzere görünüyor. Çünkü çeşitli ülkelerde karşılaşılacak satış yasakları, Apple’ı çok daha büyük problemlerle karşı karşıya bırakabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin