Exynos 2200 Radeon GPU, A15 Bionic’ten Daha Hızlı Olabilir

0
93
gösterim

İlk olarak geçtiğimiz yıl duyurulan Exynos 2200’de yer alan AMD Radeon tabanlı GPU, yaklaşmakta olan yonga seti için heyecanı artıran bir unsur olma özelliği taşıyor. Yonga seti ile ilgili sızdırılan bilgiler, işlemcide yer alan GPU’nun Apple ve Qualcomm’un sunduğu parçalardan daha yüksek değerler vereceğini göstermekte. Bugün ortaya çıkan yeni bir sızıntı ise işlemcide yer alan GPU’nun saat hızını ortaya koyuyor.

Ice Universe tarafından paylaşılan bir tweet, Exynos 2200’deki AMD Radeon GPU’nun, A15 Bionic’in 1.200MHz saat hızının biraz üzerinde olan 1.300MHz saat hızına sahip olacağını belirtiyor. Ice Universe tarafından verilen bu bilgi, geçmişte GPU’nun turbo hız yeteneklerinden bahseden raporlarla da uyumlu olması bakımından dikkat çekiyor.

Samsung, Exynos 2200 ile ilgili yaptığı testlerde, AMD RDNA2 GPU’nun 1.800MHz hıza kadar çıkabileceğini ortaya koymuştu. Ancak bu değer, bir mobil cihaz için oldukça yüksek olan 10W’lık bir güç bütçesi gerektirmekte. Bu durum, yüksek hızlar için sorun teşkil ediyor. Bununla birlikte, halihazırda GPU’nun özellikleri hakkında çok az şey biliniyor. Söylentilere göre GPU, 4 CU (Bilgi İşlem Birimi) paketleyebilir ve donanım düzeyinde ışın izlemeyi destekleyebilir.

Son olarak Exynos 2200 işlemcide AMD GPU’dan daha fazlası olduğunu da belirtmekte fayda var. ARM’nin en yeni Cortex X2, Cortex-A510 ve Cortex-A710 çekirdekleri, yonga setinde yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin