Facebook’tan iPhone kullanıcılarına tehdit

0
120
gösterim

Apple’ın iPhone ve iPad’lere getirdiği yeni özellik sayesinde uygulamalar artık sizin hareketlerinizi göremiyor. iOS 14.5 ile gelen Uygulama Takibi Şeffaflığı özelliği size Facebook, Twitter veya diğer herhangi bir uygulamanın verilerinize erişip erişmemesini sizin seçiminize bırakıyor. Yani kullanıcıların izni olmadan uygulamalar hiçbir kişisel veriyi alamıyor.

Milyonlarca iPhone’u etkileyen Instagram paylaşımı

Dünyanın en çok indirilen uygulamaları belli oldu

Gelirlerinin büyük kısmını kişiselleştirilmiş reklamlardan kazanan Facebook bu durumdan oldukça muzdarip. Hatta iPhone ve iPad kullanıcılarına uygulamaların ücretli olabileceği yönünde tehditler gönderiyor.

DÜNYA GENELİNDEKİ ONAY ORANI YÜZDE 12

Verizon‘un araştırmalarına göre ABD’deki iPhone ve iPad kullanıcılarının sadece yüzde 4′ünden onay alan Facebook, bu rakamı globalde de en fazla yüzde 12′ye çıkarabildi. Kazançlarını büyük oranda toplanan verilerle oluşturulan kişisel reklamlardan elde eden şirket, hiç olmadığı kadar zor durumda. Gelen bilgilere göre gelir kaybının önüne geçmek isteyen sosyal medya devi, biraz daha agresif bir seçeneklere başvurmaya başladı.

And it begins. @Facebook / @Instagram explore additional scare tactics to combat @Apple iOS14 #ATT privacy changes.

“Help keep Facebook free of charge” pic.twitter.com/mOB9WJpz9A

— ashkan soltani (@ashk4n) April 30, 2021

UYGULAMA ÜCRETLİ OLUR TEHDİDİ

İddiaya göre Apple kullanıcıları, son birkaç gündür Facebook ve Instagram kullanırken sık sık çeşitli bildirimler alıyor.  “Facebook’u ücretsiz tutmamıza yardımcı ol” sözleriyle kullanıcılara baskı yapan sosyal medya devi, veri takibine onay verilmesini istiyor. Pek çok kişi tarafından fazla saldırgan bulunan bu kampanya, uygulamayı ücretli yapma tehdidi olarak yorumlanıyor. Ancak Apple bu özellikten geri adım atmayacak gibi görünüyor. Tim Cook’un daha önceki veri gizliliği açıklamaları firmanın tavrının net olduğunu ortaya koymuştu.

KAYNAK : Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin