Google ve Facebook artık Avustralyalı haber kaynaklarına ödeme yapacak

0
45
gösterim

Geçtiğimiz hafta Avustralya hükümeti ile Google ve Facebook şirketleri bir araya gelerek yerel haber üreticilerine ödeme yapılması konusunda fikir birliğine varmıştı. Avustralya hükümeti tarafından kanun bugün mecliste gündeme getirildi ve kabul edildi.

Facebook’tan Avustralya’ya haber engeli

Google’dan Avustralya’ya önce rest, sonra tehdit

Haber Medyası Pazarlık Kanunu adıyla yasalaşan teklif bundan böyle internet devlerinin ülkedeki yerel haber kaynaklarına ödeme yapmasını gerektiriyor. Hiçbir platform haber kaynaklarından sonuçları göstermekten kaçınamayacak aksi taktirde tekelleşme davası açılabilecek.

Google ve Facebook gibi teknoloji devlerini köşeye sıkıştıran medya kanununa göre yerel yayın kaynakları ile ödeme anlaşmaları yapmak zorunda kaldı. Ödeme miktarları yayın kaynaklarının popülerliğine göre değişiklik gösterecek.

Google ve Facebook ne yapmıştı?

Avustralyalı yayıncı kuruluşların Facebook’ta haber içeriği yayımlamaya devam edebileceği ancak bağlantıların ve gönderilerin Avustralyalılar tarafından görüntülenemeyeceği veya paylaşılamayacağı belirtildi.

Avustralyalıların, Facebook üzerinden ulusal ya da uluslararası haberleri paylaşamayacağı ifade edilen açıklamada, ülke dışından uluslararası kullanıcıların da Avustralya haberlerini paylaşamayacağı belirtildi.

Google, 15 Şubat’ta Avustralya’nın önde gelen medya şirketlerinden Seven West Media ile ürettiği haber içeriklerini ücret karşılığında kullanmak için anlaşma yapmıştı.

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin