Google’ın Netflix uygulamasına torpil geçtiği ortaya çıktı

0
81
gösterim

Google, Android uygulama geliştiricilerine yönelik muamelesinde bazılarına torpil geçmekle suçlandı. Verge’den gelen bir rapora göre, Google Netflix’in Play Store gelirinde “önemli ölçüde azaltılmış” bir kesinti yapmayı teklif etmiş.

Google, Play Store’daki uygulamalardan normalde %30’luk bir kesinti payı alıyor. Ancak iddiaya göre Netflix bu kuraldan muaf tutulmuş. Yaptığı kesintiler yüzünden hakkında davalar dahi açılan şirket şimdi bir uygulamaya torpi geçtiği iddiasıyla boğuşuyor.

Google, Play Store’da Netflix uygulamasını kurallardan muaf tutmuş

Google ise konuyla ilgili: Tüm uygulama geliştiricilerin “diğer tüm geliştiriciler” ile aynı politikalara bağlı olduğunu söyledi. Şirket, uygulama üreticilerini “gelişmiş kaynaklar ve yatırımlar” ile destekleme çabaları olduğunu savundu. Google, bu girişimlerin işletim sistemlerinde ve uygulama mağazalarında “sağlıklı rekabetin” kanıtı olduğunun altını çizdi.

Google daha önce de Spotify ve Tinder gibi uygulamalardan gelen geliri kaybetmemek için bu iki uygulamaya daha torpil geçtiğiyle gündeme gelmişti. Durum ne olursa olsun, Google’ın uygulamalarını değiştirmekten başka seçeneği olmayabilir. Benzer problemlerle uğraşan Apple kısa süre önce önerilen bir anlaşmanın parçası olarak App Store’un kurallarını yumuşattı. App Store artık geliştiricilerin müşterileri alternatif ödeme sistemlerine yönlendirmesine izin veriyor. Bu son iddialar ve mahkeme olaylarından sonra problemlerden kaçınmak için Google da Apple’ın izlediği yolu izleyebilir. Şirketin uygulama içerisinde gideceği ufak tefek değişiklikler problemleri çözebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin