Grafen depolama alanını 10 kat artıracak

0
73
gösterim

Grafen yeni alanlar bulmaya devam ediyor. Batarya, tekstil, soğutma ve mikrofon gibi alanlarda kullanılan grafen şimdi depolama sistemlerine geliyor.

Daha fazla elektrik tutarak daha hızlı şarj olma imkânı veren Grafen maddesi, ilk sentezlemesini yapan bilim adamlarına da Nobel fizik ödülünü getirmişti. Bu yeni keşfedilen maddenin inanılmaz yetenekleri ve kullanım alanları, bilim adamlarını bile şaşırtmakta.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları ise grafen teknolojisini hard disk sürücülere uygulayabilmek için harekete geçti. Araştırmacılar karbon tabanlı koruma yerine grafen tabanlı koruma kullanarak yoğunluğu arttırmayı başardı.

Karbon tabanlı koruma – COC bir hard disk plakasının okuyucu kafa ve diğer faktörlerden kaynaklanan çizilmelere karşı korunması için kullanılıyor. Bu film 3nm boyutlara sahip ancak yine de inç kare başına sadece 1Tb alan yazılmasına sebep oluyor.

Araştırmacılar grafen kaplamanın ısıya olan dayanıklılığı sayesinde Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR) tekniğinin öne çıkacağını belirtiyor. HAMR bilindiği üzere küçük bir lazerle ısıtılan disk yüzeyine zayıf mıknatısların da yapışmasını sağlayan ve bunu da oldukça ufak bir alanda gerçekleştiren teknik. Bununla birlikte sürekli bir ısı oluşması plakalar için risk arz ediyordu.

Grafen ve HAMR tekniği ile birlikte bir HDD sürücüsünde inç kare başına 4 ve 10Tb arasında veri yazman mümkün hale geliyor. Yani neredeyse 10 kat daha fazla kapasite elde edilebiliyor. Ayrıca tek bir grafen katmanı bozulmaları 2.5 kata kadar önlüyor, sürtünme ve çizilmeleri de azaltıyor.

KAYNAK : Donanımhaber, Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin