Hacker Olmak Mümkün Müdür?

0
645
gösterim

 

Teknoloji, bilgisayar ve internet dünyası ile içli dışlı değilsek hacker kelimesine kulak aşinalığımız pek yoktur.

Hacker Ne Demek?

Hacker bilgisayar ve haberleşme teknoloji bilgilerini kullanarak ağ üzerinden karşı tarafın bilgilerini elde etmek veya kişiye zarar vermek için kullanan kişilere verilen ad olarak tanımlanabilir.

Hacker Türleri Nelerdir?

Beyaz şapkalı hacker: Bu tür hackerlar kötü niyetli olmayıp iyi niyetli hackerlardır. Daha çok yasal yolları seçerler.

Gri şapkalı hacker: Bu hackerlar ise ne beyaz ne de siyah şapkalıdırlar. Arada bir yer edinirler kendilerine. Kendi çıkarları için çalışan hackerlar olarak adlandırmak daha doğru olur.

Siyah şapkalı hacker: Bu hackerlar tamamen art niyetlidirler. Herkese zarar vermeyi sadece kendileri için çalışan ve yok eden hackerlardır. Bankalara saldıran sitelere zarar veren gruplardır.

Hacker Nasıl Olunur?

Hacker olmak için bazı kriterleri sağlamak gerekiyor. Bu kriterleri sıralamak gerekirse;

Öncelikle sabırlı olmak gerekiyor. Hayatınız her zaman risk altında olabilir. İş olarak değil hobi olarak düşünün. Cesaretli olun. Yazılım dillerini bilmeniz gerekiyor. İşletim sistemlerinde uzman olmalısınız.

İngilizceniz az çok olmalı. Yani bir makaleyi anlayacak kadar İngilizceye sahip olmalısınız. Sosyal hayatınız yok denecek kadar az olmalıdır. Ağ becerileriniz iyi olmalıdır yani ARP, DHCP, DNS, NAT vb. gibi. Web sayfaları, kablosuz ağ bilgisi (wi-fi), veri tabanı (sql), sosyal mühendislik, tersine mühendislik, adli tıp, arka kapı (backdoor) gibi konularda bilginiz olması gerekiyor. İlk başta da dediğim gibi sabırlı olmasınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin