Hapis yatan siber suçlunun güvenlik firması hakkında sürpriz gelişme!

0
47
gösterim

Siber güvenlik konusunda çalkantılı bir geçmiş sahip olan Kevin Mitnick, dünyada ilk kez siber saldırı suçundan dolayı hapis yatan kişi olarak tarihe geçmişti. 2011 yılına geldiğimizde siber güvenlik hakkındaki bilgilerini Mitnick Security Consulting firmasını kurarak, diğer firmalara güvenlik hizmeti veren Kevin Mitnick bugün ilginç bir olaya daha imza attı. Eski siber suçlunun kurduğu Mitnick Security Consulting bugün NASDAQ borsasında halka arz edildi.

Mitnick; 12 yaşında, Los Angeles otobüs sisteminde kullanılan delikli kart sistemini atlamak için sosyal mühendislik sistemini kullandı. Mitnick, otobüs şoförünü bir okul projesi için kendi biletini nereden alabileceğini söylemesi için ikna ettikten sonra, otobüs şirketinin yanında bir çöplükte bulduğu kullanılmamış transfer fişlerini kullanarak LA bölgesinde herhangi bir otobüse binebildi. Sosyal mühendislik daha sonra kullanıcı adları, şifreler ve modem telefon numaraları dahil olmak üzere bilgi edinmenin birincil yöntemi haline geldi.

Mitnick, bir bilgisayar ağına ilk kez 1979’da, 16 yaşında, bir arkadaşı, Digital Equipment Corporation’ın (DEC) RSTS/E işletim sistemi yazılımını geliştirmek için kullandığı bilgisayar sistemi olan Ark’ın telefon numarasını verdiğinde, bir bilgisayar ağına yetkisiz girdi.

DEC’in bilgisayar ağına girdi ve şirketin yazılımını kopyaladı. Bu suçtan dolayı 1988’de suçlandı. 12 ay hapis cezasına çarptırıldı ve ardından üç yıl denetimli serbest bırakıldı. Denetimli sürümünün sonuna doğru Mitnick, Pacific Bell sesli posta bilgisayarlarını hackledi. Tutuklanması için emir çıkarıldıktan sonra Mitnick kaçtı ve iki buçuk yıl boyunca kaçak olarak yaşadı.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, Mitnick kaçakken düzinelerce bilgisayar ağına yetkisiz girdi. Konumunu gizlemek için klonlanmış cep telefonlarını kullandı ve diğer şeylerin yanı sıra, ülkenin en büyük cep telefonu ve bilgisayar şirketlerinden bazılarının değerli özel yazılımlarını kopyaladı. Mitnick ayrıca bilgisayar şifrelerini yakaladı ve çaldı, bilgisayar ağlarını değiştirdi ve özel e-postalara girip okudu.

Yani anlayacağınız Mitnick bu işin küçüklükten beri piri. Mitnick’in kurduğu güvenlik firması birçok büyük firmaya hizmet veriyor. Borsaya arz edilen Mitnick Security Consulting bu sayede değerine değer katmış olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin