Hindistan Ay’a gideceği tarihi açıkladı: 22 Temmuz

  0
  181
  gösterim

  TM Dijital Haber Merkezi – Gökhan Ertaş

  Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO) yaptığı açıklamada, Chandrayaan-2’nin 15 Temmuz’da Türkiye saati ile 00:30’da fırlatılacağı açıklanmış, aracın yaklaşık 6 Eylül’de Ay’a ineceği bildirilmişti. Ancak uzay aracının fırlatılmasına 56 dakika 24 saniye kala geri sayımı durdurulmuştu.

  ISRO bugün resmi sosyal medya hesabından, “Chandrayaan-2 bir milyar kişinin hayalini 22 Temmuz 2019’da 12:13’te (Türkiye saati ile) Ay’a taşıyacak” denildi.

  UZAY ARACININ İPTAL EDİLME SEBEBİ: YAKIT SIZINTISI

  Uzay aracının uzman komitesi konuyla ilgili The Times of India’ya yaptığı açıklamada, GSLV-MkIII roketinin helyum yakıt bileşeninde bir sızıntı tespit edildiğini bildirmişti

  The Times of India, ismi açıklanmayan ve komitenin görev bilimcisi olarak bahsedilen uzmanın, “Helyumu doldurduktan sonra, bir sızıntı olduğunu gösteren basıncın düştüğünü gördük.” açıklamalarına yer verilmişti.

  BEŞİNCİ GECİKMEYİ ALDI

  Chandrayaan-2 Ay görevinin ilk olarak Ekim 2018’de başlayacağı bildirilmiş ardından Ocak 2019’a, daha sonra Nisan 2019’a ertelenmişti. ISRO’dan yapılan son yapılan duyuru ile uzay aracının Haziran’dan önce fırlatılamayacığı kesinleşmişti. Fakat dün gelen tarihi belirsiz erteleme ile Chandrayaan-2 Ay görevi beşinci ertelemesini de almış oldu.

  HİNDİSTAN, İLK AY MACERASINI 2008’DE YAŞAMIŞTI

  ISRO’nun, 22 Ekim 2008’de fırlattığı Chandrayaan-1, 312 gün boyunca Ay’ın yörüngesinde 3 bin 400 tur attı, üzerindeki 11 ayrı cihazla çeşitli ölçümler gerçekleştirerek Ay’ın yüzeyinde magnezyum, alüminyum, silikon, demir, radon, uranyum ve toryum gibi elementler ile çeşitli minerallerin dağılımlarını saptamaya çalıştı.

  İsmini, Sanskritçe “Ay” (Chandra) ve “araç” (yaan) sözcüklerinin birleşmesiyle alan uzay aracının üzerindeki ölçüm cihazlarından 6 tanesi ABD, Avrupa ve Bulgaristan uzay ajanslarının katkılarıyla üretildi.

  ISRO, Chandrayaan-1 ile 28 Ağustos 2009’da bağlantıyı kaybettiklerini açıklamıştı.

  CHANDRAYAAN-2’NİN GÖREVİ

  ISRO, üç araçtan oluşacak olan Chandrayaan-2’yi Ay’ın güney kutbuna indirmeyi planlıyor. Biri Ay yörüngesinde kalacak yörünge aracı, diğeri Ay yüzeyine inecek Kondu (Lander) aracı, diğeri ise kondunun taşıyacağı gezgin araç. Gezici araç Ay’da maden kaynakları ve topografiyi inceleyecek. Chandrayaan-2’nin ilk fırlatma ağırlığı, yakıtlarıyla birlikte 3 bin 850 kilogram olacak. Ay yüzeyine inecek olan ilk aracın (kondu) ağırlığı bin 350 kilogram ve altı tekerlekli gezici aracın ağırlığı ise 25 kilogram olacak.

  KAYNAK : AKŞAM GAZETESİ

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen adınızı buraya girin