Hindistan TikTok’u yasakladı

0
342
gösterim

Çin ile Hindistan uzun yıllardır sınır toprakları nedeniyle büyük sorunlar yaşıyor. 15 Haziran’da Ladakh bölgesinde Hintli ve Çinli askerler arasında yaşanan çatışma sonrasında bu gerilim tavan yaptı. Komşu ülkeler arasındaki askeri gerilim artmaya devam ederken Hindistan, Çin’e karşı ekonomik boykot için ilk adımı attı. 

Hindistan hükümeti nüfusun büyük bir çoğunluğu tarafından kullanılan Çin menşeili mobil uygulamaları ülkede yasakladı. TikTok, WeChat ve Clash of Kings gibi milyonlarca kullanıcıya sahip 59 uygulamaya artık Hindistan sınırları içinde erişim kapatıldı.

DEVLET GÜVENLİĞİ GEREKÇESİYLE YASAKLANDI 

Hindistan’da yayınlanan resmi bildiri uygulamaların Bilgi Teknolojileri Yasası kapsamında yasaklandığını ve bu uygulamaların ‘Hindistan’ın egemenliği ve bütünlüğünü, Hindistan’ın savunması, devletin güvenliği ve kamu düzenine zarar verdiği’ belirtildi.

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından medya ile paylaşılan bildiride, Android ve iOS platformlarında bulunan bazı mobil uygulamaların, kullanıcıların verilerini çaldığı ve Hindistan dışındaki sunuculara yetkisiz bir şekilde ilettiği iddia edildi. Yayınlanan bildiride ayrıca yasaklanan uygulamalara artık mobil ve mobil olmayan, internet özellikli cihazlarda ‘izin verilmeyeceğinin’ de altı çizildi.

Hindistan’da yasaklanan Çin menşeili uygulamalar arasında TikTok, CamScanner, Clash of Kings, Mobile Legends, WeChat ve Clean Master gibi popüler yapımlar yer alıyor. Hindistan’ın Tencent’e ait olan WeChat’i yasaklayıp yine aynı firma tarafından geliştirilen ancak ülke genelinde oldukça popüler olan PUBG Mobile’ı yasaklamamasıysa dikkat çekti.

YASAKLANAN ÇİNLİ UYGULAMALAR

TikTok

ShareIt

Kwai

UC Browser

Baidu Map

Shein

Clash of Kings

DU Battery Saver

Helo

Likee

YouCam Makeup

Mi Video Call – Xiaomi

Mi Community

CM Browsers

WeChat

Virus Cleaner

APUS Browser

ROMWE

Club Factory

NewsDog

Beutry Plus

UC News

QQ Mail

Weibo

Xender

QQ Music

QQ Newsfeed

Bigo Live

SelfieCity

Mail Master

Parallel Space

WeSync

ES File Explorer

Viva Video – QU Video Inc

Meitu

Vigo Video

New Video Status

DU Recorder

Vault Hide

Cache Cleaner – DU App Studio

DU Cleaner

DU Browser

Hago Play With New Friends

CamScanner

Clean Master – Cheetah Mobile

Wonder Camera

Photo Wonder

QQ Player

We Meet

Sweet Selfie

Baidu Translate

Vmate

QQ International

QQ Security Center

QQ Launcher

U Video

V fly Status Video

Mobile Legends

DU Privacy

KAYNAK : Haber7

KAYNAK : Haber7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin