Huawei MateBook 14 – Öne Çıkan Özellikler

0
71
gösterim

Huawei’nin MateBook bilgisayarlarında imza özelliklerden biri artık FullView ekranlar olmuş durumda. Bu geleneği devam ettiren MateBook 14’te de 2K çözünürlüğe sahip, 3:2 en boy oranına sahip bir ekran kullanılıyor. Ayrıca bu ekran son derece küçük bir kasanın içerisine sığdırılmış. Zaten FullView ismi de buradan geliyor çünkü MateBook 14’ün ekranı kasaya bağlı tutan çerçeveleri sadece 4.9 mm kalınlığa sahip. Yani siz cihazın kapağını açtığınızda gördüğünüz tek şey ekran oluyor.

Kalınlığı sadece 15.9 mm olan ve 1.49 kilogram ağırlığa sahip olan MateBook 14’ün 2021 modeli, portatif yapısı ve hafifliği sayesinde çantanıza kolayca sığıyor ve taşırken ergonomi sorunları yaşamanızı engellemeyi amaçlıyor. Üstelik MateBook 14’ün kasası metalden oluşuyor. Ve bu zarif metal gövde elmas kesim köşeleri sayesinde modern görünümünü tamamlıyor.

Elbette böylesine ince ve donanım açısından güçlü bir cihazda kullanıcıların en çok merak ettiği şeylerin başında fan sistemi ve batarya geliyor. Huawei’nin yine uzun süredir laptop modellerinde kullandığı Huawei Share fin çift fanlı soğutma sistemi, MateBook 14 için yenilenmiş. Fan kanadı alanı yüzde 7 artarken, fanlarda bulunan kanat sayısı da yüzde 49 oranında arttırılmış.

Elbette yeni nesil işlemciler, etkili soğutma ve Huawei’nin yazılım desteği sayesinde MateBook 14 bir iş gününü rahatlıkla çıkartabilecek bir pil ömrüne sahip. 56 Wh batarya 10 saat 1080p video oynatabiliyor, 10 saatlik rutin iş temposunun altından kolayca kalkıyor ve 8.5 saatlik webde gezinti sunabiliyor. Ayrıca pili şarj etmek de son derece kolay ve hızlı. Kutudan 65W şarj adaptörü çıkıyor ve bu adaptör sadece MateBook 14 için değil, aynı zamanda ekosisteminizdeki diğer Huawei cihazlar için de hayat kurtarıcı oluyor.

Huawei MateBook 14’ün 2021 versiyonunda geliştirilen bir diğer önemli özellikse genişletilen Huawei Share Tag alanı. Bu sayede Huawei Share ve Huawei Çoklu Ekran Paylaşımını destekleyen telefonunuzu MateBook’a bağlamak çok daha kolay hale geliyor. Bir kez bağladıktan sonraysa dosyalarınızı iki cihaz arasında sadece sürükle, bırak yöntemiyle kolayca taşıyabilirsiniz. Telefonunuzu direkt PC üzerinden kontrol ederek çok daha kapsayıcı bir ekosistem tecrübesi elde edebilirsiniz.

Gelelim bir diğer önemli özellik olan geniş klavyeye. MateBook 14’ün ofis hem de okul için kullanımda sizi çok rahat ettirecek bir klavyesi var. Türkçe dil takımı destekli bu klavyenin yazı yazmaya uygun yapısı ve yazı yazılırken en çok kullanılan “Enter” gibi tuşların tam boy haliyle klavyede yer alması cihazın güçlü yanları arasında kendine yer buluyor. Özellikle uzun çalışma saatlerinde klavye ergonomisi kullanıcıların dikkat ettiği özellikler arasında. Arkadan aydınlatmanın tuşları her koşulda son derece görünür kılması da cabası.
Klavyenin altına konuşlandırılan Touchpad de diğer üst düzey MateBook modellerinde olduğu gibi çok rahat. Ekranın dokunmatik desteği, klavyenin rahatlığı ve Touchpad’in tamamlayıcı yönü size eşsiz bir tecrübe sunuyor. Herhangi bir mouse ve ek ekipmana ihtiyaç duymadan, yanınıza şarj aleti bile almadan MateBook 14 ile uzun saatler çalışabiliyorsunuz.

Yine Huawei’ye özel yönlerden biri bu klavye sisteminin içerisine gömülen kamera. FullView ile ekran deneyimini bir üst noktaya taşıyan MateBook 14, ekrandaki kesintisiz tecrübeyi pekiştirmek için kamerayı klavyenin F6 ve F7 tuşları arasına gizlemiş. Bastığınız anda açılan kamera hem gizliliğinizi koruyor hem de ekran üstünde boşa yer kaplamıyor.

Özetle Huawei MateBook 14 2021 portatif yapısını güçlü donanım ve şık tasarımla birleştirerek size gerçek bir ultrabook deneyimi sunmayı başarıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin