Huawei yöneticisinden tam otonom araçlar için tarih!

0
54
gösterim

Otomotiv sektöründeki değişim tüm hızıyla sürüyor. Tesla başta olmak üzere elektrikli araçları ile popüler hale gelen şirketlerin ardından yıllardır sektörde başarı ile faaliyet gösteren otomobil devleri de akıma ayak uydurmaya başladı.

Bunun dışında Xiaomi ve Huawei gibi şirketler de elektrikli otomobil konusunda somut adımlar atmaya başladı. Son olarak Huawei Auto’nun COO’su, sektörde tam otonom araçların ne zaman yaygın hale geleceğini duyurdu.

Huawei Auto COO’sundan tam otonom araçlar için tarih

Geçtiğimiz yılın eylül ayında Huawei’nin Akıllı Otomotiv Çözümleri İş Birimi’nin COO’su olarak göreve başlayan Wang Jun, bugün katılmış olduğu etkinlikte akıllı araçların gelişimine dair önemli açıklamalarda bulundu. Wang, Huawei’nin herkesin bildiği üzere telekomünikasyon alanında başı çektiğini ve bu deneyimlerinin otomotiv sektörüne girerken kendilerine büyük fayda sağladığını ifade etti.

Wang Jun, Huawei’nin asıl amacının sektörde kıran kırana bir rekabetin aksine diğer şirketlerin de iyi otomobiller üretmesine yardımcı olmak olduğunu vurguladı. Bu şirketlerin büyük bir kısmının elektrikli otomobil pazarında önemli bir yere sahip olan BAIC, Changan ve GAC gibi firmalarla iş birliğine gittiğini de sözlerine ekledi.


 Aito M5

Wang’a göre Tesla gibi şirketlerin yavaş yavaş denemeye başladığı tam otonom sürüş teknolojileri ise henüz gerçek potansiyeline ulaşamadı. Bunun gerçekleşmesiyle otomobil anlayışının sonsuza kadar değişeceğine inandığını ifade eden COO, önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında tam otonom araçların daha da yaygın hale geleceğini belirtti.

Bunun yanı sıra tam otonom otomobillerin yaygın hale gelmesi ile kokpit tasarımlarında da önemli değişikliklerin yapılması bekleniyor. Bugüne kadar sürücülerin etrafında tasarlanan kokpitler, tamamen yolcu odaklı bir kimliğe bürünerek daha da akıllı hale getirilecek.


 Aito M5

Huawei de bu değişimin öncülerinden biri olma amacıyla akıllı sürüş teknolojileri ve akıllı kokpitler gibi ileride popülerleşmesi muhtemel alanlara önemli yatırımlar yapıyor. Şirket, özellikle kokpit konusunda HarmonyOS ekosistemine bir hayli güveniyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Huawei Auto COO’su Wang Jun’un yaptığı açıklamalara katılıyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin